Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Przed paniami kolejna szansa na bezpłatną mammografię. Aby skorzystać z badania wystarczy się zapisać.

 

Bełchatów jest jednym z miast, które realizuje Populacyjny Program Wykrywania Raka Piersi. Oznacza to, że bełchatowianki w wieku 50-69 lat mogą bezpłatnie wykonać badanie mammograficzne. Mammografia trwa jedynie kilka minut i polega na zrobieniu 4 zdjęć rentgenowskich.

 

We wrześniu mammobus, czyli pojazd wyposażony w specjalistyczny sprzęt do badania piersi pod kątem nowotworu, odwiedzi Bełchatów trzy razy. Tradycyjnie stanie na placu Narutowicza - w pobliżu Miejskiego Centrum Kultury. Panie mogą się spotkać ze specjalistą 4, 5 lub 10 września. Wystarczy się zapisać – nie jest potrzebne żadne skierowanie. Wizytę można umówić telefonicznie pod numerem: 44 733 51 59 lub osobiście w bełchatowskim magistracie – Zespole ds. Pomocy Społecznej i Zdrowia (ul. Kościuszki 1 budynek B).

 

Bełchatowianki, które chciałby skorzystać z bezpłatnego badania mammograficznego w innym terminie mają taką szansę. Do końca roku mammobus przyjedzie do Bełchatowa jeszcze kilkakrotnie. Dokładne terminy można sprawdzić TUTAJ. Badanie można także wykonać stacjonarnie - w pracowni mammograficznej, która mieści się w przychodni MegaMed przy ul. Czaplinieckiej 93/95. I w tym przypadku należy się wcześniej umówić. Można to zrobić osobiście – w przychodni lub telefonicznie pod numerem: 44 635 29 38, 44 635 29 41.

 

Refundowana przez NFZ mammografia skierowana jest do kobiet, które w ciągu ostatnich 24 miesięcy nie wykonywały tego badania w ramach profilaktyki zdrowotnej lub otrzymały pisemne wskazania do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Z programu nie mogą skorzystać kobiety, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe piersi o charakterze złośliwym.

 

Pamiętajmy, że tylko regularne kontrolowanie stanu zdrowia pozwala ocenić, czy w naszym organizmie nie zachodzą niebezpieczne zmiany chorobowe. Mammografia pozwala na rozpoznanie i wykrycie tzw. zmian bezobjawowych (guzków oraz innych nieprawidłowości w piersi) w bardzo wczesnym etapie rozwoju, wtedy, kiedy nie są one wyczuwalne przez kobietę lub lekarza, co bardzo istotnie zwiększa szansę wyleczenia. - Mimo, iż mammografia to najskuteczniejsza metoda profilaktyki raka piersi, nadal mniej niż połowa kobiet poddała się bezpłatnemu badaniu w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi – mówi dr Małgorzata Cymerman z LUX MED Diagnostyka – Zachęcamy panie do profilaktyki związanej z rakiem piersi, gdyż jest to najczęściej występujący nowotwór złośliwy wśród Polek.

 

 

AD-A

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl