Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościWybory 2023. Poradnik wyborcy

Wybory 2023. Poradnik wyborcy

Wybory 2023 - jak głosować
Podobnie, jak w poprzednich wyborach, w Bełchatowie będzie 28 Obwodowych Komisji Wyborczych; fot. archiwum
Już w najbliższą niedzielę 15 października Polacy wybiorą 460 posłów i 100 senatorów. W lokalu wyborczym otrzymamy trzy jednostronicowe karty do głosowania – jedną w wyborach do Sejmu, drugą – do Senatu, a trzecią – referendalną. Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7:00 do 21:00.

Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Poradnik wyborcy

Obwodowe Komisje Wyborcze

Wybory parlamentarne 2023 zbliżają się wielkimi krokami. Do urn pójdziemy już za kilka dni – w niedzielę 15 października. W Bełchatowie będzie 28 Obwodowych Komisji Wyborczych. Pełną listę i adresy poszczególnych komisji można znaleźć na miejskiej stronie. W tym celu wystarczy kliknąć w baner: Wybory do Sejmu i Senatu 2023. Numer obwodu, siedzibę OKW można sprawdzić także za pośrednictwem profilu zaufanego na portalu gov.pl. Usługa ta jest również dostępna w aplikacji mObywatel.

Centralny Rejestr Wyborców

Wszystkie osoby zameldowane w Bełchatowie na pobyt stały, są automatycznie wpisane do Centralnego Rejestru Wyborców. Natomiast osoby, które zameldowane są w innych miejscowościach, mogą dopisać się do stałego spisu wyborców. W tym celu należy złożyć wniosek w urzędzie miasta, a konkretnie w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Czyżewskiego 7. Formalności można również załatwić przez stronę gov.pl. Wniosek można składać do czwartku 12 października, a online nawet do godz. 23:59.

Informacje dla wyborców z niepełnosprawnościami

Kodeks wyborczy zawiera także uregulowania dotyczące wyborców z niepełnosprawnościami. Zgodnie z nimi gminy mają obowiązek zapewnić odpowiednią ilość lokali wyborczych dostosowanych do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Lista wszystkich takich lokali w Bełchatowie jest dostępna w Biuletynie Informacji Publicznej. W przypadku, gdy właściwy dla miejsca zamieszkania lokal nie spełnia takich wymogów, wyborca ma prawo głosować osobiście w innym. W tym celu jednak powinien on złożyć odpowiedni wniosek o zmianę miejsca głosowania. Taki dokument można składać w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Bełchatowa przy ul. Czyżewskiego 7 do czwartku 12 października.

Kiedy głosujemy?

Wybory odbędą się w niedzielę 15 października. Lokale wyborcze będą otwarte od godz. 7:00 do 21:00. Większość z ich mieści się w miejskich szkołach i przedszkolach. Zwyczajowo w weekendy te placówki są nieczynne. Zdarza się więc, że w tych dniach mieszkańcy zostawiają swoje auta np. przy wjazdach czy furtkach wejściowych do budynku. Gorąco prosimy, aby mieć na uwadze, że w najbliższą niedzielę – przez wzgląd na wybory – ze wspomnianych wejść korzystać będą wyborcy. Wjazdy będą również potrzebne m.in. do dostarczenia kart wyborczych. Dlatego prosimy, aby nie zastawiać wjazdów i wejść do siedzib budynków.

W Bełchatowie uprawnionych do głosowania jest 42 tys. 669 osób. W poprzednich wyborach parlamentarnych w 2019 roku frekwencja w naszym mieście wyniosła 64,89 proc. Jaka będzie w tym roku? To się okaże już za kilka dni.

Jak głosować?

– By otrzymać karty do głosowania, koniecznie musimy mieć ze sobą dokument potwierdzający naszą tożsamość. Jest to każdy dokument ze zdjęciem. Może to zatem być dowód osobisty, ale może to też być paszport czy legitymacja studencka. Dodatkowo akceptowana będzie elektroniczna forma dowodu osobistego dostępna w aplikacji mObywatel – tłumaczy Artur Kurzeja, Sekretarz Miasta Bełchatowa.

Aby oddać ważny głos, należy wpisać znak X w kratkę znajdującą się po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Trzeba pamiętać, aby dwie linie przecięły się w obrębie kratki. Za nieważny uznaje się głos, gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku X lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. 

Referendum 2023

Jednocześnie z wyborami do Sejmu i Senatu odbędzie się także ogólnokrajowe referendum. W tym przypadku będziemy odpowiadać na cztery pytania – na każde można odpowiedzieć „tak” bądź „nie”. Wynik głosowania w każdym pytaniu referendalnym będzie ustalany oddzielnie. Jeśli nie zaznaczymy żadnej kratki bądź zaznaczymy więcej niż jedną, taki głos będzie nieważny. Referendum będzie wiążące wówczas, kiedy weźmie w nim udział więcej niż 50 procent osób uprawnionych do głosowania.

AP