Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportKto "wystrzela" szablę Józefa Turczynowicza?

Kto „wystrzela” szablę Józefa Turczynowicza?

Zawody Strzeleckie "O szablę Józefa Turczynowicza" odbędą się już po raz czwartyJuż po raz czwarty mieszkańcy Bełchatowa i powiatu powalczą „O szablę Józefa Turczynowicza”. Zawody Strzeleckie są organizowane przez sekcję strzelecką „Iglica” działającą przy Bełchatowskim Klubie Lekkoatletycznym w hołdzie uczestnikom Powstania Styczniowego. Zmagania swoim patronatem objęła prezydent Bełchatowa, Mariola Czechowska.


IV Zawody Strzeleckie "O szablę Józefa Turczynowicza" z okazji 155. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego zostaną rozegrane w niedzielę, 21 stycznia, na strzelnicy pneumatycznej „Sokolik” PGM przy ul. Czyżewskiego 7 w Bełchatowie. W zawodach może wystartować każdy chętny mieszkaniec miasta i powiatu bełchatowskiego, udział jest bezpłatny. Organizatorzy spodziewają się około siedemdziesięciu zawodników, którzy rywalizować będą w dwóch konkurencjach: karabinu i pistoletu pneumatycznego. W finale zmierzą się trzej najlepsi z obu kategorii, a zwycięzca zdobędzie tytułową szablę. Początek zawodów o godz. 10.00.

Organizatorem zawodów jest sekcja strzelecka „Iglica” działająca przy BKL. Jak mówi jej kierownik, Marek Sękowski, zawody to nie tylko strzelanie, ale także możliwość poznania historii naszego regionu, a w szczególności działań powstańczych prowadzonych na terenie Bełchatowa i powiatu.

W trakcie zawodów będzie można obejrzeć broń z czasó Powstania Styczniowego– Uczestnicy jak co roku wysłuchają wykładu historycznego, będą mieli okazję przyjrzeć się broni z czasów powstania, co wydaje się gratką. Chcemy uświadomić ludziom, że historia działa się u nas, że powstańcy byli tutaj i stąd – dodaje Marek Sękowski.

Powstanie Styczniowe wybuchło 23 stycznia 1863 roku. Józef Turczynowicz był organizatorem zrywu na ziemi piotrkowskiej, jako dowódca partii powstańczej, która następnie została włączona w skład oddziału majowa Oxińskiego. Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa i historyk, podkreśla, że Turczynowicz był nietuzinkową postacią związaną z historią naszego regionu.

– Na naszych terenach wsławił się, według ustnych przekazów, jako świetny organizator; jako człowiek, który charakteryzował się nietuzinkową fantazją oraz olbrzymim szczęściem. I tak np. ponoć pewnego razu udało mu się uciec z „zasadzki”, a właściwie z przypadkowego spotkania z carskimi żołnierzami, w przebraniu kobiety. Innym razem uciekł przed carskimi żołnierzami na furze z gnojem” – opowiada prezydent Politański.

Przypomnijmy, że Powstanie Styczniowe było największym polskim powstaniem narodowym, spotkało się z poparciem międzynarodowej opinii publicznej. Miało charakter wojny partyzanckiej, w której stoczono ok. 1200 bitew i mniejszych potyczek. Mimo początkowych sukcesów zakończyło się klęską powstańców, z których kilkadziesiąt tysięcy zostało zabitych w walkach, blisko tysiąc stracono, ok. 38 tysięcy osób zostało skazanych na katorgę lub zesłanych na Syberię, a ok. 10 tysięcy powstańców wyemigrowało. Powstanie zakończyło się w październiku 1864 roku. 

 

AP

 

fot.2/"Iglica"