Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

62038360 3683789835017835 1996266009945702400 oGala odbyła się w Miejskim Centrum Kultury, a zaproszeni goście otrzymali m.in. pamiątkowe medale


W piątek, 7 czerwca, w sali teatralnej Miejskiego Centrum Kultury odbyła się uroczysta gala z okazji jubileuszu 90-lecia piłki nożnej w naszym mieście. Uroczystość zakończyła obchody związane z okrągłą rocznicą pierwszego meczu piłkarskiego w Bełchatowie, który odbył się 26 maja 1929 roku.

 

Gala była okazją, aby podsumować minione lata w bełchatowskiej piłce nożnej. Spotkali się na niej byli zawodnicy, trenerzy oraz działacze klubu. Nie zabrakło więc wspomnień, a także gratulacji i życzeń. Podziękowania Stowarzysznie Piłkarski Klub Seniora, które było organizatorem jubileuszowych obchodów, otrzymało m.in. od władz miasta. – 90-lecie piłki nożnej w Bełchatowie to piękny i będący powodem do dumy jubileusz. Przez ten czas bełchatowska piłka nożna ogromnie się zmieniła, były wzloty i upadki, idea jednak wciąż jest taka sama: najważniejsze to dążyć do celu i zawsze trafiać do bramki. Dzięki ludziom, którzy bezinteresownie pielęgnują ideę sportowej rywalizacji i wspólnego działania, piłka nożna w Bełchatowie wciąż jest obecna – przekazała w liście prezydent Mariola Czechowska, który odczytał wiceprezydent Łukasz Politański.


Każdy z gości otrzymał pamiątkowy medal ufundowany przez bełchatowski Urząd Miasta, były również pamiątkowe książeczki z historią bełchatowskiej piłki nożnej. Na gości czekał również pokaz taneczny w wykonaniu grupy Progress oraz koncertu zespołu jazzowego. Zaprezentowany był również trzyczęściowy filmu dokumentujący historię futbolu w Bełchatowie, w którym wspominano m.in. funkcjonowanie GKS-u Bełchatów oraz historię trzech pozostałych klubów z miasta. Muzeum Regionalne przygotowało natomiast ekspozycję dotyczącą zmieniającej się na przestrzeni lat piłki nożnej w mieście. Wśród eksponatów były przede wszystkim ciekawe zdjęcia, artykuły czy legitymacje związane z bełchatowskimi klubami i organizacjami piłkarskimi od 1929 roku.


Swoje życzenia wszystkim ludziom piłki nożnej w Bełchatowie złożył z tej okazji także prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek: – Kochani przyjaciele z Bełchatowa, z okazji pięknej rocznicy 90lecia piłki nożnej w Bełchatowie, chciałbym Wam życzyć wszystkiego najlepszego. Województwo łódzkie sportowo jest bardzo mocne. W czasach, kiedy ja byłem młody był Widzew, był ŁKS, natomiast zaraz potem w ciszy rozwijał się klub tak piękny, jak Wasz. Wydaje mi się, że macie się czym pochwalić. Życzę Wam, żebyście jak najszybciej odbudowali to, co było mocne w latach 90. i na początku lat 2000. Chciałbym pozdrowić wszystkich przyjaciół, których mam w Bełchatowie. Jestem przekonany, że jeszcze nie raz usłyszymy o wielkiej, mocnej i dobrej piłce w Bełchatowie. Wszystkiego najlepszego, jubilaci! – zakończył Boniek.


25 maja na Stadionie Miejskim przy ulicy Sportowej w Bełchatowie rozegrano wyjątkowy mecz pomiędzy drużyną złożoną z wicemistrzów Polski z 2007 roku a zespołem gwiazd GKS-u Bełchatów. Odbył się on na pamiątkę pierwszego meczu piłki nożnej w mieście, który według różnych przekazów odbył się 26 maja 1929 roku. Inicjatorem świętowania kolejnych jubileuszy był pan Mirosław Olejniczak. Organizatorami obchodów związanych z 90-leciem piłki nożnej w Bełchatowie było Stowarzyszenie Piłkarski Klub Seniora, a współorganizatorami Urząd Miasta Bełchatowa, Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, Stowarzyszenie Oldboy GKS Bełchatów, Miejskie Centrum Sportu w Bełchatowie oraz GKS Bełchatów.


Jak możemy przeczytać na stronie www.gksbelchatow.com, 26 maja 1929 roku Stowarzyszenie Katolickiej Młodzieży Polski było częścią pierwszego spotkania pokazowego, które rozegrano na prowizorycznym boisku na terenie dawnego tartaku znajdującego się między ulicami Kaczkowskich (obecnie 1-go Maja) i Kwiatową. Naprzeciw tej drużyny stanęli niezrzeszeni bełchatowianie, a sam mecz możliwe, że zakończył się remisem 3:3, ale równie dobrze rezultat mógł być inny, dziś nikt tego nie wie. Tak właśnie rodził się futbol w Bełchatowie.


Rok później powstał Robotniczy Klub Sportowy "Skra", z którym rozwój lokalnego sportu, w tym piłki nożnej, był ściśle związany. Przed wojną poza "Skrą" funkcjonowała również niemiecka Concordia o barwach czarno-białych, Żydowski Klub Sportowy (połączone siły drużyn Nordia, Hapoel, Jutrznia, Bunt, Gwiazda), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Klub Sportowy "Strzelec”. Po II wojnie światowej na terenie miasta w 1945 r. funkcjonowały dwa kluby piłkarskie - Związek Walki Młodych i RKS "Skra" (OM TUR). W 1977 roku do życia powołany został GKS „Węgiel Brunatny”, który następnie zmienił nazwę na GKS „Bełchatów”, czyli funkcjonujący do dziś największy klub z sekcją piłkarską. Poza GKS „Bełchatów” S.A., w Bełchatowie z powodzeniem funkcjonują jeszcze trzy kluby piłkarskie - KS Grocholice, Zjednoczeni Gmina Bełchatów oraz ESPN Bełchatów.


62364758 3683793118350840 4063623903417729024 oNa scenie pojawili się m.in. wiceprezydent Łukasz Politański oraz przewodniczący Rady Miejskiej Piotr Wysocki

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl