Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsSportBełchatowskie kluby w czołówce województwa

Bełchatowskie kluby w czołówce województwa

Zawodniczki UKS Czempion podczas wrześniowych Mistrzostw Polski U16 stanęły na najwyższym stopniu podium; fot./UKS CzempionZawodniczki UKS Czempion podczas wrześniowych Mistrzostw Polski U16 stanęły na najwyższym stopniu podium; fot. UKS Czempion

Dwa bełchatowskie kluby znalazły się na czołowych miejscach w rankingu Łódzkiego Okręgowego Związku Lekkiej Atletyki. Pierwsze miejsce zajął UKS Czempion, na piątej lokacie uplasował się natomiast BKL. Co ważne, niemal wszyscy zawodnicy obu klubów są Stypendystami Miasta Bełchatowa. Młodym sportowcom oraz ich trenerom gratulujemy sukcesu, na który pracowali w sezonie 2021.

Jak co roku Łódzki Okręgowy Związek Lekkiej Atletyki podsumowuje osiągnięcia zawodników oraz klubów w nim zrzeszonych. W sumie rozegranych zostało 19 turniejów rangi Mistrzostw Polski w różnych kategoriach wiekowych. Na podstawie ilości zdobytych na imprezach medali (złotych, srebrnych i brązowych) ustalony został ranking klubów lekkoatletycznych w województwie. W kategoriach U-18 oraz U-20 liderami są dwa działające w naszym mieście kluby. W pierwszej UKS Czempion, w drugiej zaś Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny. Jeśli chodzi o Czempiona, to klub zajął pierwsze miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie w kategorii U-16.

– Każdy sukces naszych sportowców, z których niemal wszyscy, są Stypendystami Miasta Bełchatowa, to ogromna radość i powód do dumy. Każdym swoim startem zarówno zawodniczki UKS Czempion jak i zawodnicy BKL-u udowadniają, że nie tylko są bardzo utalentowani, ale również pracowici i zdeterminowani. Jestem przekonana, że jeszcze wielokrotnie będziemy cieszyć się z ich osiągnięć, a z każdym rokiem będzie o nich coraz głośniej na sportowych arenach. Wszystkim życzę, aby dotychczasowe sukcesy były motywacją do dalszego wysiłku, intensywnej pracy, a w efekcie także kolejnych medali – podkreśla prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

Najważniejsza dla miejsca w tabeli była liczba zdobytych złotych medali. Im więcej najcenniejszych krążków na koncie, tym wyżej uplasował się dany klub w klasyfikacji. W przypadku takiej samej liczby złotych medali, pod uwagę brane były srebrne. Jeżeli w dalszym ciągu był remis, to decydującymi był medale brązowe.

Najwięcej złotych krążków, bo aż 6, zdobyły zawodniczki UKS Czempion. Do tego dołożyły dwa brązowe i w efekcie klub znalazł się na pierwszym miejscu. Z kolei zawodnicy BKL-u mogą pochwalić się łącznie dziesięcioma medalami – dwoma złotymi oraz czterema srebrnymi i czterema brązowymi.

Przypomnijmy sobie medalowe starty młodych bełchatowskich lekkoatletów w 2021 roku.

Podczas lutowych Halowych Mistrzostw Polski w Toruniu w kategorii U-18 w biegu na 300 m z czasem 39,45 s na najwyższym stopniu podium stanęła Maja Matyśkiewicz (UKS Czempion), zaś Natalia Wójcik (BKL) na 60 m czasem 8,82 s wybiegała brąz. Podczas zmagań lekkoatletów U-20 Mistrzem Polski w trójskoku z wynikiem 14,39 m został Jakub Bracki, zaś brązowy krążek na 60 m zdobył Mateusz Górny (6,86 s).

Z kwietniowych Mistrzostw Polski U-20 w Lublinie podopieczni Łukasz Mantyka z BKL-u przywieźli 4 medale. Złoto wywalczyła sztafeta 4×100 m. Mateusz Górny, Oskar Łucki, Jakub Bracki i Filip Chrosta uzyskali czas 41,84 s. Indywidualnie zaś młodzi lekkoatleci wywalczyli trzy srebrne krążki: Mateusz Górny na 100 m, Oskar Łucki na 110 m ppł i Jakub Bracki w trójskoku.

W czerwcu w Łodzi rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Sztafetach i Wielobojach. Impreza ta przyniosła trenującym pod okiem Dariusza Rybarczyka Czempionkom złoto w sztafecie 4×200 m U-16. Małgorzata Haładaj, Anna Olczyk, Amelia Zochniak i Julia Jończyk linię mety przekroczyły z czasem 1:43,41 min. Natomiast sztafeta szwedzka w składzie Barbara Haładaj, Julia Jończyk, Anna Olczyk i Amelia Zochniak) z czasem 2:20,14 min wywalczyła brązowy medal. Podczas tej samej imprezy w kategorii U-18 sztafeta szwedzka reprezentująca województwo łódzkie, w składzie której znalazły się Natalia Wójcik (BKL) oraz Maja Matyśkiewicz i Maria Kołodziejczuk (UKS Czempion) zdobyła tytuł mistrzowski. W kategorii U-20 Wicemistrzami Polski w sztafecie 4×200 m zostali zawodnicy BKL-u: Mateusz Górny, Oskar Łucki, Jakub Bracki i Filip Chrosta, którzy linię mety przekroczyli z czasem 1:27,40 min.

Kolejna impreza, na której bełchatowianie zdobywali mistrzowskie tytuły odbyła się w lipcu we Włocławku. Na 400 m niepokonana była Maja Matyśkiewicz, zaś na 400 m ppł bezkonkurencyjna okazała się Maria Kołodziejczuk. Z kolei reprezentująca BKL Natalia Wójcik dwukrotnie stawała na najniższym stopniu podium – w biegach na 100 i 200 m.

Jesienne Mistrzostwa Polski U-18 w Karpaczu to kolejny złoty start Czempionek. Sztafeta 4×100 m (Jończyk, Domagała, Zochniak i Olczyk) wywalczyła najcenniejszy krążek. Natomiast Amelia Zochniak indywidualnie zdobyła brąz w biegu na 300 m ppł.

Wszystkim zawodniczkom, zawodnikom oraz ich trenerom gratulujemy sukcesów i życzymy równie udanych startów w tym roku.

AP

W lipcu sztafeta 4x100 m udowodniła, że jest najszybszą w Polsce; fot./Bełchatowski Klub LekkoatletycznyW lipcu sztafeta zawodników BKL-u 4×100 m udowodniła, że jest najszybszą w Polsce; fot. Bełchatowski Klub Lekkoatletyczny