Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Po raz pierwszy w Bełchatowie odbył się bieg "Tropem Wilczym"150 zawodników stanęło na linii startu biegu upamiętniającego Żołnierzy Wyklętych. Do pokonania mieli 1963 metry, chętni kontynuowali rywalizację w ramach Triady Bełchatowskiej na dystansie 5 km. Bieg „Tropem Wilczym” po raz pierwszy zawitał do Bełchatowa, ale zainteresowanie z jakim się spotkał prognozuje, że impreza będzie kontynuowana w latach następnych.

 

„Tropem Wilczym” to największy bieg pamięci w Polsce, który w kalendarzu imprez biegowych pojawił się w 2013 roku. W tegorocznej, szóstej edycji, po raz pierwszy do grona oficjalnych organizatorów dołączył Bełchatów i, jak pokazała frekwencja, jego idea jest bliska mieszkańcom. Jak podkreślają pomysłodawcy i organizatorzy z Fundacji „Wolność i Demokracja”, głównym celem zawodów, które w tym roku odbyły się w 333 polskich i 8 zagranicznych miastach, jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 na terenach przedwojennych granic Polski. Równie ważna jest popularyzacja wiedzy na ten temat.


Szlak bełchatowskiego biegu przebiegał na błoniach przy Muzeum Regionalnym. Biegacze do pokonania mieli 1963 metry, które określane są jako dystans rodzinny i faktycznie, podczas imprezy na linii startu stawiły się także rodzice z dziećmi. Wśród mężczyzn najszybszy był Michał Drążek z czasem 17:21, drugi na linię mety przybiegł Kacper Krawczyk (17:24), trzeci natomiast był Tomasz Sonciński (17:33). - To była bardzo emocjonująca końcówka, ale niestety brakło sił na finiszu. Na starcie czułem się w porządku, zacząłem biec swoje, ale niestety za grubo się ubrałem, słońce przygrzało, nogi nie podawały tak jak chciałem i niestety zająłem drugie miejsce - opowiadał Kacper Krawczyk.

 

W kategorii kobiet pierwsze miejsce zdobyła Wiktoria Konieczna (20:18), druga Paulina Kołatek (21:33) a „brąz” przypadł Agnieszce Olczyk (22:49). -  Bardzo cieszy mnie zajęte miejsce, a to również dalsza motywacja by na bieg nocny przygotować się mocniej i lepiej. Bo może na ten start nie uczyniłam tego najlepiej, ale poprawię to przy najbliższej okazji - tłumaczyła po zejściu z podium zdobywczyni drugiego miejsca. Wszyscy uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe medale zaprojektowane i wykonane przez Instytut Pamięci Narodowej

.
W biegu "Tropem Wilczym" pobiegło 150 zawodnikówPodczas biegu „Tropem Wilczym” część zawodników włączyła się w akcję na rzecz 17-miesięcznego Piotrusia, który choruje na nowotwór złośliwy współczulnego układu nerwowego. Dzięki temu, że pobiegli z kartką „biegnę dla Piotrusia”, jedna z fundacji przekazała 10 tys. zł na konto organizacji, której chłopiec jest podopiecznym.


Bieg „Tropem Wilczym” to nie tylko sportowe emocje i rywalizacja. Była to doskonała okazja do wspólnego, rodzinnego spędzenia wolnego czasu z jednoczesnym wspomnieniem ofiary Żołnierzy Wyklętych. Wszyscy, którzy w niedzielę 4 marca pojawili się przy Muzeum Regionalnym, mogli skosztować smacznej żołnierskiej grochówki przygotowanej przez Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Bełchatów. W organizację biegu czynnie włączyły się także Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich oraz bełchatowscy harcerze z 7 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Kora” im. Bronisława Hellwiga „Bruna”.  - Patriotyzm jest dla nas ważny. W harcerstwie staramy się go kultywować jak najmocniej, pragnąc wychować młodych ludzi na odpowiedzialne, pomocne osoby. Nasza obecność na tym biegu to właśnie jedno z działań, które ma na celu krzewienie tej postawy - opowiadała Kira Majchrowska, bełchatowska harcerka.


Nie wszyscy zawodnicy zakończyli rywalizację po przebiegnięciu głównej trasy, część kontynuowała bieg na 5 km w ramach Triady Bełchatowskiej. Jak tłumaczy Marcin Szymczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu, triada to zupełnie nowa propozycja dla wszystkich, którzy preferują zdrowy styl życia. - To trzy biegi o różnych dystansach. Pięciokilometrowy „Tropem wilczym” to pierwszy z serii. Kolejny – na dziesięć kilometrów, połączymy z „Biegiem nocnym” 28 kwietnia. Ostatnim będzie „Bełchatowska Piętnastka”, która w tym roku wystartuje 4 listopada.  Każdy bieg będzie miał swojego zwycięzcę, ale przy okazji sumując wszystkie czasy wyłonimy najlepszych biegaczy naszego miasta  – dodaje dyrektor Szymczyk.
Bieg „Tropem Wilczym” był jednym z wydarzeń w ramach miejskich obchodów Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych, który w tym roku już po raz ósmy obchodzony był 1 marca.


Wspominali Żołnierzy Wyklętych
 

Na 7 marca zaplanowany jest natomiast turniej piłki nożnej „Ku chwale Żołnierzy Wyklętych”. Na boisku spotka się młodzież z roczników 2002-2004. Wszystkie rozgrywki odbędą się w Szkole Podstawowej nr 12. Oficjalne rozpoczęcie turnieju przewidziane jest na godz. 9:00.

Przypomnijmy, że w 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

 

AP

 

Tropem Wilczym to pierwszy z trzech biegów w ramach Triady Bełchatowskiej

 

fot./MCS

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl