Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Bieg "Tropem Wilczym" odbędzie się w niedzielę, 4 marca1963 m przebiegną uczestnicy biegu „Tropem Wilczym”. Punktualnie w południe w niedzielę, 4 marca, 170 biegaczy pokona dystans dedykowany Żołnierzom Wyklętym. Chętni będą mogli kontynuować rywalizację na 5 km w ramach "Triady Bełchatowskiej". Tegoroczna, szósta edycja będzie wyjątkowa ze względu na setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.


„Tropem Wilczym” to największy bieg pamięci w Polsce, który po raz pierwszy zawita do Bełchatowa. Jego głównym celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1963 na terenach przedwojennych granic Polski, a także popularyzacja wiedzy na ten temat. Główny dystans biegu jest nieprzypadkowy – symbolizuje on bowiem datę śmierci Józefa Franczaka ps. „Lalek”, ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, który właśnie w 1963 roku został zastrzelony przez żołnierzy ZOMO. - Dystans ten określamy jako rodzinny, przeznaczony dla osób bez specjalnego przygotowania biegowego, co ma tylko ułatwić możliwość startu i wzięcia udziału w tym wyjątkowym projekcie – wyjaśniają organizatorzy z fundacji „Wolność i Demokracja”.


Wspominali Żołnierzy Wyklętych
 

Trasę biegu "Tropem Wilczym" stanowić będą błonia przy Muzeum RegionalnymBiegowi patronują żołnierze zamordowani w mokotowskim więzieniu, czyli Hieronim Dekutowski, Łukasz Ciepliński, Zbigniew Przybyszewski, Roman Groński, Szczepan Ścibor, Dionizy Sosnowski, Czesław Gałązka oraz Witold Pilecki. Koszulki z ich podobiznami to część pakietu startowego, który uczestnicy biegu będą mogli odbierać między 10 a 11.30 w budynku Muzeum Regionalnego. Poza tym każdy z biegaczy otrzyma medal zaprojektowany i wykonany przez Instytut Pamięci Narodowej. 

 

170 biegaczy wystartuje dokładnie o godz. 12.00. W trakcie wydarzenia na terenie parku przy Muzeum Regionalnym będzie można spotkać przedstawicieli Grupy Rekonstrukcji Historycznej 84. Pułku Strzelców Poleskich oraz bełchatowskich harcerzy z 7 Środowiskowego Szczepu Harcerskiego „Kora” im. Bronisława Hellwiga „Bruna”. Opiekę nad smaczną i ciepłą grochówką sprawować będzie Stowarzyszenie Mieszkańców Gminy Bełchatów.

Trasę bełchatowskiego biegu „Tropem Wilczym” stanowić będą błonia przy Muzeum Regionalnym. Chętni, po pokonaniu podstawowego dystansu, będą mogli kontynuować bieg na 5 km, co pozwoli na ujęcie oficjalnego czasu w klasyfikacji „Triady Bełchatowskiej”, którą w tym roku po raz pierwszy organizuje Miejskie Centrum Sportu.

 

-  Chciałbym zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w tym dużym przedsięwzięciu, gdzie każdy bieg będzie miał swojego zwycięzcę, ale przy okazji sumując wszystkie czasy wyłonimy najlepszych biegaczy naszego miasta - wyjaśnia Marcin Szymczyk, dyrektor MCS. Triada, jak sama nazwa wskazuje, będą to trzy biegi. Pierwszy, na dystansie 5 km odbędzie się 4 marca w ramach biegu „Tropem Wilczym”. Kolejny to II Bełchatowski Bieg Nocny, który zaplanowano na 28 kwietnia. W tym roku swój początek będzie miał w sercu Bełchatowa, na placu Narutowicza, gdzie ulokowane będą start i meta, a trasa samego biegu będzie liczyć 10 km. Ostatni w ramach triady bieg, to „Bełchatowska Piętnastka”, która w tym roku wystartuje 4 listopada.

 

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl