Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

W tym roku po raz pierwszy bełchatowianie pobiegną "Tropem Wilczym"„Tropem Wilczym. Bieg Żołnierzy Wyklętych” po raz pierwszy zawita do Bełchatowa. Właśnie ruszyły zapisy. Stu siedemdziesięciu uczestników pobiegnie na dystansie 1963 metrów lub 5 km. Impreza zainauguruje "Triadę Bełchatowską". Bieg odbędzie się w niedzielę, 4 marca, na terenie parku przy Muzeum Regionalnym.

 

„Tropem Wilczym” to największy w Polsce bieg pamięci. W pierwszej edycji, w 2013 roku w okolicy Zalewu Zegrzyńskiego pobiegło zaledwie pięćdziesięciu pasjonatów. Rok później, w warszawskim Parku Skaryszewskim, na linii startu stawiło się już 1500 biegaczy. Dzięki zaangażowaniu organizatorów, czyli Fundacji Wolność i Demokracja, od 2015 roku bieg ma charakter ogólnopolski. Jego głównym celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944-1964 na terenach przedwojennych granic Polski a także popularyzacja wiedzy na ten temat.


W tegorocznej, szóstej edycji, do grona oficjalnych organizatorów lokalnych dołączył Bełchatów. Bieg "Tropem Wilczym" będzie pierwszym z trzech wchodzących w skład "Triady Bełchatowskiej". - Chciałbym zaprosić mieszkańców do wzięcia udziału w tym dużym przedsięwzięciu, gdzie każdy bieg będzie miał swojego zwycięzcę, ale przy okazji sumując wszystkie czasy wyłonimy najlepszych biegaczy naszego miasta - wyjaśnia Marcin Szymczyk, dyrektor Miejskiego Centrum Sportu w Bełchatowie.
Bełchatów włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości
W niedzielę, 4 marca, uczestnicy biegu „Tropem Wilczym” przebiegną 1963 metry, które  symbolizują datę śmierci ostatniego z Żołnierzy Wyklętych Józefa Franczaka ps. „Lalek” (został zastrzelony przez żołnierzy ZOMO). – Dystans ten określamy jako rodzinny, przeznaczony dla osób bez specjalnego przygotowania biegowego, co ma tylko ułatwić możliwość startu i wzięcia udziału w tym wyjątkowym projekcie – wyjaśniają organizatorzy. Bieg na 1963 metry jest wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse. W Bełchatowie uczestnicy będą mieli możliwość kontynuacji biegu na dystansie 5 km, którego czas będzie umożliwiał klasyfikację w "Triadzie". Start przewidziano na godz. 12.00. Trasę biegu stanowić będą błonia przy Muzeum Regionalnym w Bełchatowie.

 

1 lutego ruszyły zapisy (link dostępny jest na stronie Miejskiego Centrum Sportu i TUTAJ.) Liczba uczestników jest ograniczona do 170. Tyle pakietów startowych przewidziała Fundacja Wolność i Demokracja. W skład pakietu wchodzi między innymi koszulka biegowa oraz medal. Uczestnictwo w biegu jest bezpłatne.

Bełchatowska „Triada”, jak sama nazwa wskazuje, będą to trzy biegi. Pierwszy, na dystansie 5 km odbędzie się 4 marca w ramach biegu „Tropem Wilczym”. Kolejny to II Bełchatowski Bieg Nocny, który zaplanowano na kwiecień, jego trasa liczyć będzie 10 km. Podsumowaniem i zwieńczeniem całego cyklu będzie listopadowa "Bełchatowska Piętnastka".

 

Przypomnijmy, że w 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

 

AP, MCS

 

W Bełchatowie "Tropem Wilczym" pobiegnie 170 uczestników

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl