Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

Miejskie przedszkola i szkoły stawiają na edukację ekologiczną. Kilkanaście z nich po raz kolejny stara się o dofinansowanie z WFOŚiGW w Łodzi oraz Miasta projektów, dzięki którym uczniowie lepiej poznają otaczające ich środowisko.

 

Placówki oświatowe prowadzone przez Miasto chętnie angażują się w konkursy organizowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Dzięki takim przedsięwzięciom przedszkola i szkoły mogą pozyskać dofinansowania na realizację programów ekologicznych czy utworzenie ekopracowni. Jak zgodnie twierdzą dyrektorzy i nauczyciele tego typu projekty wzbudzają ciekawość u dzieci, pozwalają im poznawać świat, a jednocześnie kształtują w nich poczucie odpowiedzialności za stan przyrody poprzez budzenie świadomości ekologicznej. Udział w takich przedsięwzięciach daje także możliwość utworzenia pracowni wyposażonych w nowoczesny sprzęt multimedialny – m.in. tablice interaktywne, projektory, laptopy czy wizualizery.{nomultithumb}

 

Wszystkie projekty, które przygotowały placówki opiewają łącznie na sumę ponad 328 tys. zł. Z czego przedszkola i szkoły z WFOŚiGW chcą pozyskać blisko 302 tys. zł. Pozostałą kwotę – ponad 30 tys. zł jako wkład własny zabezpieczy Miasto. Swoje wnioski w ramach edukacji ekologicznej złożyło już pięć przedszkoli – nr 1, 2, 4 oraz 5 i 6, Szkoła Podstawowa nr 5 oraz dwa gimnazja – nr 1 i 4. Głównym celem projektów jest nauka przez zabawę i rozszerzanie ekologicznych zainteresowań przedszkolaków i uczniów. Dlatego przedsięwzięcia, jakie placówki zaplanowały do realizacji w ramach programu, mają się odbywać zarówno w szkole, jak i na terenie miasta oraz okolic. Dzieciaki pojadą na wycieczki m.in. do parków krajobrazowych, nadleśnictwa, osady edukacyjnej czy planetarium. Wezmą udział w akcjach propagujących ideę recyklingu i dbania o nasze wspólne środowisko. Nie zabraknie także konkursów, gier i quizów oraz spotkań z osobami, które na co dzień obcują z przyrodą i ekologią. Placówki planują też zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które w połączeniu z różnorodnymi metodami i formami pracy wzbogacą ofertę edukacyjną. Zaowocuje to również kreatywnością i twórczym działaniem wśród dzieci i młodzieży.

 

Bełchatowskie placówki ubiegają się także o dotacje na stworzenie wymarzonej ekopracowni. Sale wyposażone w sprzęt audiowizualny, multimedialny, pomoce dydaktyczne – mikroskopy, modele tematyczne, lupy miałyby powstać w ZSP nr 9, szkołach podstawowych nr 8 i 12 oraz w gimnazjach nr 3 i 4. Pomieszczenia – przyszłe ekologiczne pracownie mają też przejść remont i wzbogacić się o nowe wyposażenie – ławki, stoliki oraz krzesła. Jak zapewniają pedagodzy projekty wpłyną na polepszenie warunków nauczania dzieci i młodzieży oraz podniesienie efektywność kształcenia. „W ubiegłym roku nasze miasto znalazło się w gronie wzorcowych Beneficjentów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Bełchatów został laureatem w kategorii „Efektywny Samorząd – Gmina Miejska”. Nagroda, która trafiła na ręce prezydenta Marka Chrzanowskiego została przyznana m.in. za aktywny udział w projektach ekologicznych prowadzonych w miejskich przedszkolach i szkołach. Ogromnie nas cieszy, że wszystkie placówki chętnie angażują się właśnie w takie działania. To dla nich ogromna szansa na zdobycie pomocy dydaktycznych czy tworzenie nowoczesnych sal oraz ogrodów dla swoich przedszkolaków i uczniów. Dzięki projektom dzieci i młodzież mogą uczestniczyć w wielu różnorodnych wycieczkach krajoznawczych, spotkaniach oraz zajęciach. Wszystko zaś pobudza ich świadomość ekologiczną, uczy oraz rozwija” - podsumowuje Janusz Mękarski, Wiceprezydent Miasta Bełchatowa.

 

 

Autor: AD-A

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl