Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Zespół konkursowy z opiekunamiSklepik szkolny ze zdrową żywnością? Jest to możliwe. Uczniowie PG nr 4 reorganizują sklepik i jego asortyment.

 

Owoce, świeże soki, kanapki z pieczywa razowego – to tylko niektóre produkty ze zdrowej żywności, jakie wkrótce znajdą się w szkolnym sklepiku Publicznego Gimnazjum nr 4. Oprócz zmian w asortymencie sklepik zyska także nowy wygląd i sprzęty. Wszystko dzięki projektowi, który wygrał w konkursie „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja” organizowanym przez Fundację BOŚ i współfinansowanym przez MEN. „Czwórka” otrzyma grant w wysokości 1400 zł, który przeznaczy właśnie na reorganizację sklepiku. „Znaleźliśmy się w pierwszej dziesiątce szkół, do których powędruje dofinansowanie. To duże osiągnięcie – tym bardziej, że wśród zwycięzców jesteśmy jedyną placówką z Bełchatowa i okolic. Zakwalifikowanie się do projektu to kamień milowy w zmianie jakości sklepiku” - mówi Anna Szczęsna, Dyrektor Publicznego Gimnazjum nr 4 w Bełchatowie. Zwycięski projekt przygotował zespół w składzie: Aneta Szewczyk (przedstawiciel Rady Rodziców), Magdalena Węgrzyn (liderka), Natalia Drobniewska, Mateusz Gawora oraz Klaudia Materka, Szymon Szewczyk, Patrycja Włódarczyk i Cecylia Pietruszka.

 

W ramach pozyskanego grantu szkoła ma przygotować i przeprowadzić promocję zasad zdrowego odżywiania. Drugim punktem projektu jest przebudowa sklepiku szkolnego – w taki sposób, aby zapewniał on dostęp do zdrowych przekąsek i pełnowartościowych produktów. To już kolejne zmiany szkolnego sklepiku PG nr 4. Jakiś czas temu przeniósł się on do osobnego pomieszczenia, gdzie uczniowie mogli swobodnie robić zakupy. „Przeprowadziliśmy także ankietę wśród uczniów i rodziców na temat jakości produktów w sklepiku oraz zasad zdrowego odżywiania. Były też konkursy plastyczne, w których młodzież chętnie brała udział” - dodaje dyrektor Szczęsna. Tym razem zmieni się wystrój sklepiku. Ściany mają zostać pomalowane na kolor zielony, co kojarzy się ze zdrowiem i energią – dodatkowo zawisną na nich plakaty i hasła promujące zdrową żywność. Ma również zostać zakupiona wyciskarka do soków, szafki chłodnicze i szafki na owoce. Nowy sprzęt pozwoli wzbogacić dotychczasowy asortyment sklepiku w świeże soki, kanapki z zieleniną czy suszone owoce. Mają także zostać wyeliminowane fast foody i słodkie napoje. Zakupiony posiłek młodzież będzie mogła zjeść przy stoliku, który zostanie wyposażony w krzesła. „Promocja zdrowego trybu życia i jedzenia jest bardzo ważna – szczególnie wśród młodzieży i dzieci. Cieszę się, że PG nr 4 zaangażowało się w takie działania. Jestem przekonany, że przyniosą one oczekiwane rezultaty” - mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

Warto przypomnieć, że akcje promujące dobre nawyki żywieniowe zaangażowały się także wszystkie podstawówki. Szkoły, kolejny rok z rzędu, włączyły się w ogólnopolski program „Szklanka mleka” oraz „Owoce w szkole”. Dzięki temu, przez kilka najbliższych miesięcy, uczniowie w szkole będą pić mleko oraz jeść owoce i warzywa.

 

Autor, zamieściła: AD-A 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl