Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

III LO im. Adama Mickiewicza z okazji Święta Niepodległości zorganizowało "Śniadanie z Marszałkiem Piłsudskim"III LO im. Adama Mickiewicza z okazji Święta Niepodległości zorganizowało "Śniadanie z Marszałkiem Piłsudskim"

 

Piątek, 8 listopada, upłynął w Bełchatowie pod znakiem różnorodnych uroczystości patriotycznych. W przeddzień Święta Niepodległości w szkołach i przedszkolach zrobiło się biało-czerwono. Odbyły się wspólne śpiewanie hymnu, akademie i występy, a w III LO nawet śniadanie z Piłsudskim. W magistracie z kolei młodzież sprawdzała swoją wiedzę historyczną.

 

 

Obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęły się w piątek, 8 listopada, o godz. 11:11. Wtedy to niemal we wszystkich miejskich szkołach dało się słyszeć słowa „Jeszcze Polska nie zginęła, kiedy my żyjemy”. W ten sposób bełchatowscy uczniowie włączyli się w drugą edycję ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”.

 

W oryginalny sposób Święto Niepodległości obchodzili licealiści z Mickiewicza. Wspólnie z nauczycielami przygotowali „Śniadanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim”. Do suto zastawionego stołu zasiedli: sam Marszałek, jego najbliższa rodzina i żołnierze walczący o niepodległość naszego kraju. Jedząc ulubione potrawy Wodza, wspominali, rozmawiali i przywoływali fakty z historii narodu. Po części artystycznej do degustacji Piłsudski zaprosił wszystkich uczniów. Można więc było spróbować np. biało-czerwonego sernika, szarlotki, herbatników i pysznej zupy.

 

W uroczystości rocznicowe wpisał się też powiatowy konkurs historyczny, który odbył się w sali herbowej w bełchatowskim magistracie. Zorganizowała go Szkoła Podstawowa nr 5 w Bełchatowie. Dziewięć trzyosobowych drużyn z całego powiatu zmagało się tematyką II wojny światowej. Najpierw był test pisemny, w którym uczniowie klas VII i VIII musieli wykazać się znajomością zagadnień takich, jak np. wojna obronna w 1939 r., prowokacja gliwicka, atak na Wieluń i Bełchatów, najważniejsze bitwy i bohaterowie, daty i pojęcia. - II wojna światowa zmieniła oblicze naszego państwa. Pamiętajcie, że to właśnie historia jest nauczycielką życia – niech ta maksyma przyświeca wam podczas poznawania dziejów świata, kraju i regionu – powiedział do uczestników konkursu wiceprezydent Łukasz Politański. W kolejnych etapach uczestnicy zobowiązani byli wykonać pracę plastyczną i rozwiązać po kilkanaście różnorodnych zadań, w tym: krzyżówki, puzzle, odczytywanie map, rozpoznawanie postaci historycznych.

 

Honorowy patronat nad tym wydarzeniem objęła m.in. prezydent miasta Mariola Czechowska. Laureaci konkursu „Historia II wojny światowej – kampania wrześniowa” nagrodzeni zostaną 11 listopada podczas miejskich uroczystości Święta Niepodległości, które odbędą się przy posągu Marszałka Józefa Piłsudskiego na Placu Wolności. Miejsca na podium zajęły: SP nr 12 w Bełchatowie – miejsce I, SP nr 3 w Bełchatowie – miejsce II i SP w Dobrzelowie – miejsce III.

 

O Niepodległej pamiętały także bełchatowskie przedszkolaki. Dzieci z PS nr 7 zaprosiły na przedstawienie „Poznaję historię mojego kraju”, a przedszkolaki z PS nr 1 – na koncert pieśni żołnierskiej, pokaz mody patriotycznej i wspólne sadzenie „lip pamięci”. Z kolei w PS nr 6 uroczystościom patriotycznym towarzyszyło pasowanie na przedszkolaka.

KZB

 

Fotorelacja z "Śniadanie z Marszałkiem Józefem Piłsudskim" i "Niepodległa do hymnu"

 

Fotorelacja z powiatowego konkursu historyczno-patriotycznego „Historia II wojny światowej – kampania wrześniowa”

 

Fotorelacja z obchodów Święta Niepodległości w PS nr 6 i PS nr 7

 

Fotorelacja z obchodów Święta Niepodległości w PS nr 1

 

Do gólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" włączyli się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8Do ogólnopolskiej akcji "Niepodległa do hymnu" włączyli się m.in. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 8

 

W powiatowym konkursie z wiedzy historycznej oudział wzięli uczniowie klas VII i VIIIW powiatowym konkursie z wiedzy historycznej oudział wzięli uczniowie klas VII i VIII

 

Przedszkolaki z Jedynki urządziły patriotyczny pokaz modyPrzedszkolaki z Jedynki urządziły patriotyczny pokaz mody

 

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl