Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

AED szkoleniowe naśladuje działanie prawdziwego defibrylatora, nie wyzwalają jednak impulsów elektrycznychAED szkoleniowe naśladuje działanie prawdziwego defibrylatora, nie wyzwalają jednak impulsów elektrycznych

 

III Liceum Ogólnokształcące wzbogaciło się o defibrylator treningowy AED. Lekcje udzielania pierwszej pomocy z użyciem tego prostego w obsłudze urządzenia zostaną przeprowadzone w każdej klasie. Dzięki temu w sytuacji zagrożenia młodzież będzie umiała użyć sprzętu ratującego życie.


O tym, jak ważna jest umiejętność udzielania pierwszej pomocy, nikogo chyba nie trzeba przekonywać. W przypadku zagrożenia czyjegoś zdrowia lub życia, ważna jest każda chwila. Udzielając pomocy aż trzykrotnie można wydłużyć czas, w którym poszkodowany może oczekiwać na profesjonalnych ratowników. Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak to zrobić. Służyć temu mają m.in. lekcje w szkołach.


Podczas zajęć w III Liceum Ogólnokształcącym uczniowie mogą ćwiczyć swoje umiejętność z użyciem nowego sprzętu, o jaki właśnie zbogaciła się szkoła. Mowa o defibrylatorze szkoleniowym. - To bardzo ważne urządzenie, które może spowodować przywrócenie akcji serca i jest bardzo proste w użyciu. Wystarczy je wyjąć, włączyć, słuchać poleceń i je wykonać. Tylko tyle, a możemy uratować czyjeś życie – mówi Paweł Blaźniak, nauczyciel przysposobienia obronnego oraz edukacji dla bezpieczeństwa w III LO.


Pierwsze lekcje z udzielania pomocy przedmedycznej z użyciem AED już trwają. Młodzież podkreśla, że to cenne doświadczenie, tym bardziej, że w każdej chwili można być świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania. – Wszędzie możemy spotkać osobę nieprzytomną. Dlatego ważne jest to, żeby umieć obsługiwać defibrylator. Oglądając same filmy instruktażowe nie dojdziemy do perfekcji, a ćwicząc na sprzęcie, nabędziemy wprawy i pewności – mówi Zuzanna Książek, uczennica klasy I E w Mickiewiczu.


Jak przyznaje wicedyrektor placówki, Małgorzata Załęczna, nauka i wyćwiczenie zachować w sytuacji zagrożenia, to najcenniejsza wiedza, jaką można przekazać młodym ludziom. Dlatego też szkoła stawia na edukację przedmedyczną. – Od lat w Mickiewiczu prowadzimy klasę ratownictwa medycznego, która z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród młodzieży. Jej program ukształtowaliśmy z myślą o uczniach, którzy swoją przyszłość wiążą właśnie z medycyną bądź ratownictwem. Dlatego mają oni rozszerzone przedmioty kierunkowe, czyli biologię, chemię i język angielski, a do tego liczne szkolenia i warsztaty. Sami angażują się również w wiele projektów i przedsięwzięć propagujących zdrowy styl życia. Teraz poszliśmy krok dalej. AED szkoleniowe, które jest już w naszej szkole, to urządzenie bliźniacze do prawdziwego defibrylatora. Chcemy, by korzystać z niego nauczył się każdy uczeń Mickiewicza, nie tylko z klasy ratownictwa medycznego. Dzięki temu w krytycznej sytuacji będą potrafili go użyć – dodaje wicedyrektor Załęczna.

 

AP

 

Lekcje z użyciem AED szkoleniowego prowadzone będą w każdej klasie III LOLekcje z użyciem AED szkoleniowego prowadzone będą w każdej klasie III LO

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl