Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaSprawdzali, co wiedzą o żołnierzach wyklętych

Sprawdzali, co wiedzą o żołnierzach wyklętych

 

Konkurs wiedzy o żołnierzach wyklętych skierowany był do uczniów szkół średnichNagrody w konkursie wiedzy o żołnierzach wyklętych wręczał wiceprezydent Łukasz Politański

 

Józef Franczak, ps. Lalek, rotmistrz Witold Pilecki, Danuta Siedzikówna ps. Inka, Ludwik Danielak to im między innymi poświęcony był V Bełchatowski Turniej Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych. Jak co roku zorganizowali go wspólnie miasto, muzeum regionalne i Centralne Archiwum Strzeleckie im. gen. dywizji Janusza Głuchowskiego, a do udziału w nim zaproszono uczniów szkół średnich. 

 

 

Oficjalne obchody Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych za nami, podobnie jak bieg „Tropem Wilczym” czy uroczysta akademia w SP nr 8. Wciąż jednak odbywają się różne wydarzenia towarzyszące. Mowa m.in. o konkursie wiedzy historycznej. Do udziału w nim zaproszono uczniów bełchatowskich szkół średnich. Młodzież spotkała się we wtorek, 3 marca, w muzeum regionalnym. Tematem przewodnim spotkania byli oczywiście żołnierze niezłomni.

– Cieszę się, że zainteresowanie konkursem wiedzy o żołnierzach wyklętych jest tak duże. To ważne, że chcecie mówić o tej trudnej historii, o ludziach którzy nie mogli zgodzić się na to, co im zafundowano po wojnie. To wielka radość, że młodzi ludzie chcą zgłębiać wiedzę na temat drugiej konspiracji i nie tylko – powiedział wiceprezydent miasta Łukasz Politański.

Punktualnie o godz. 10.00 uczniowie kilku bełchatowskich szkół średnich przystąpili do rozwiązywania konkursowych zadań, a było ich trzydzieści. Pytania o żołnierzy tzw. drugiej konspiracji nie były wcale łatwe, od uczestników testu wymagały nie tylko wiedzy ogólnej, ale również szczegółowej. Rozwiązanie wojskowych skrótowców czy rozszyfrowanie pseudonimów żołnierzy wyklętych na tym przede wszystkim musieli w tym roku skupić się uczestnicy konkursu.

– Uważam, że test był dość trudny. Żołnierzy wyklętych było wielu, także tych związanych z naszym miastem. Nosili też po kilka pseudonimów. Dlatego nad niektórymi musiałam dłużej się zastanowić – mówi Ola, uczennica klasy pierwszej z III LO im. A. Mickiewicza.

To już piąta edycja konkursu. Jak podkreślają współorganizatorzy, z roku na rok uczestnicy prezentują coraz wyższy poziom wiedzy na temat trudnej powojennej rzeczywistości. Zainteresowanie samym turniejem historycznym także jest większe.

– Cieszę się, że mogłam wziąć udział w konkursie. Dzięki temu dużo więcej wiem na temat żołnierzy wyklętych. Są oni bohaterami – tak najkrócej można ich opisać. Dużo im zawdzięczamy. Myślę, że pamięć o nich powinna być zachowana – podkreśla Julia, uczennica III LO.

Zadowolenia z wyników, ale również z zaangażowania swoich uczniów nie kryją nauczyciele. – Uczniowie sami zgłaszali chęć wzięcia udziału w turnieju. Co ważne, z ogromnym zainteresowaniem poszukiwali informacji o żołnierzach wyklętych, o historii tamtego okresu, pytali, czytali, wymieniali się zdobytą wiedzą – mówi Lucyna Motylińska, nauczycielka historii z III LO. – Oczywiście na lekcjach uczymy się już teraz o tym trudnym dla naszego kraju czasie. Jednak o tym wszystkim trzeba mówić jeszcze więcej, zachęcać, a temu służą miedzy innymi takie inicjatywy jak ta dzisiejsza. Najważniejsze, że uczniowie mają potrzebę sięgania po tę wiedzę – dodaje Monika Jersak, nauczycielka historii z I LO.

– Gratuluję uczestnikom. Tak naprawdę wszyscy jesteście zwycięzcami w tym konkursie. Życzę dalszego rozwijania swoich pasji i historycznych zainteresowań – dodał na koniec wiceprezydent Politański.

 

W oczekiwaniu na ogłoszenie wyników młodzież wysłuchała krótkiego wykładu Józefa Wodzińskiego – z Centralnego Archiwum Strzeleckiego, na temat żołnierzy wyklętych, którzy bezpośrednio związani byli z Bełchatowem. Po wręczeniu nagród wszyscy udali się na zwiedzanie bełchatowskiego muzeum.

 

W upamiętnieniu żołnierzy wyklętych udział swój zapowiadają również uczniowie szkół podstawowych. Już 10 marca w Szkole Podstawowej nr 12 wystartują w turnieju piłki „Ku Chwale Żołnierzy Wyklętych”. Na boisku zmierzą się uczniowie klas IV-VI. To będzie ostatni akcent miejskich obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

 

>>> Fotorelacja z V Turnieju Wiedzy o Żołnierzach Wyklętych

KZB

 

Konkursowy test z wiedzy o żołnierzach wyklętych składał się z trzydziestu szczegółowych zadańKonkursowy test z wiedzy o żołnierzach wyklętych składał się z trzydziestu szczegółowych zadań