Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsAktualnościProjekt nowej sieci szkół jest już gotowy

Projekt nowej sieci szkół jest już gotowy

Miasto przygotowało plan nowej sieci szkół. Kuratorium oświaty ocenia go jako wzorcowy. Wszystkie 6-letnie bełchatowskie szkoły podstawowe 1 września zostaną przekształcone w placówki 8-letnie. Rewolucji w lokalizacji i szkolnych obwodach nie będzie.

 

Zebrane przez magistrat dane pokazały, że utrzymanie w Bełchatowie obecnej sieci szkół podstawowych jest jak najbardziej uzasadnione. Wszystkie 6-letnie szkoły podstawowe 1 września zostaną przekształcone w placówki 8-letnie i wchłoną gimnazja. Siedziba żadnej bełchatowskiej podstawówki się nie zmieni. Tylko w przypadku Szkoły Podstawowej nr 9 zajęcia będą także prowadzone w budynku przy ulicy Edwardów 5. W świetle nowych przepisów wszyscy pracownicy obecnych szkół 6-letnich i gimnazjów staną się pracownikami 8-letnich szkół podstawowych. Obecni dyrektorzy szkół podstawowych pozostają na swoich stanowiskach do końca okresu, na który mieli powierzone swoje funkcje.


– Zaproponowana sieć szkół jest najbardziej optymalnym wariantem przekształceń, który zapewnia odpowiednie warunki uczniom oraz trwałość stosunku pracy kadry i obsługi – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa. – Bardzo uważnie śledziliśmy informacje, które już jesienią ubiegłego roku pojawiały się na oficjalnej stronie Ministerstwa Edukacji. Nie czekaliśmy do ostatniej chwili i już kilka miesięcy temu rozpoczęliśmy szczegółową analizę sytuacji demograficznej w mieście i lokalowej miejskich szkół.


Największa zmiana czeka  SP nr 9, której uczniowie korzystać będą także z budynku pobliskiego gimnazjum. Przy ul. Edwardów 5 uczyć się będą uczniowie klas V- VIII, a w roku szkolnym 2017/2018 i 2018/2019 uczniowie funkcjonujących jeszcze klas dotychczasowego Gimnazjum  nr 3. W siedzibie dzisiejszej podstawówki pozostaną dzieci realizujące wychowanie przedszkolne i uczniowie klas I-IV SP nr 9. Przejście klas V-VIII stworzy możliwość zwiększenia, w razie potrzeby, liczby miejsc w Przedszkolu Samorządowym nr 9, które obecnie wspólnie z SP nr 9.


– Jest to działanie w pełni przemyślane, wynikające z dążenia miasta do zapewnienia uczniom wszystkich miejskich szkół nauczania w systemie jednozmianowym, zgodne z założeniami obecnej reformy – mówi Elwira Antońska.


Zapewnieniu nauczania na pierwszą zmianę służyć też będą niewielkie zmiany w obwodach szkół podstawowych. Sprowadzają się one do zwiększenia obwodu SP nr 12 i zmniejszenia obwodu SP nr 3.
W budynku przy ul. Edwardów będzie funkcjonować nadal Samorządowy Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2, który, z mocy ustawy 1 września 2019 roku przekształci się w czteroletnie liceum.
O propozycji miasta i jej skutkach nauczyciele, pracownicy administracji i obsługi zostali poinformowani na spotkaniach. Miasto zadeklarowało nadzór samorządu nad tworzeniem arkuszy organizacyjnych na nowy rok szkolny i przydziałem godzin dla nauczycieli tak, by był on korzystny dla możliwie największej grupy.


– Wyrażam głęboką nadzieję, że przy odrobinie dobrej woli ze strony pracowników i zaangażowaniu miasta uda nam się łagodnie przeprowadzić te zmiany – mówi Elwira Antońska. – Zaproponowana sieć szkół jest najbardziej optymalnym wariantem przekształceń, który zapewnia trwałość stosunku pracy w możliwie najkorzystniejszych okolicznościach.


Dyrektor dodaje, że miasto prosiło, aby osoby mające uprawnienia emerytalne rozważyły możliwość skorzystania z nich. Nie bez znaczenia jest też to, że pojawią się nowe godziny w szkołach podstawowych, które umożliwią nauczycielom uzupełnianie etatu. W odniesieniu do pracowników administracji i obsługi w niektórych przypadkach będą potrzebne porozumienia zmieniające zasady zatrudnienia, bo w jednej jednostce nie ma możliwości funkcjonowania na przykład dwóch głównych księgowych.
– Jako samorząd dołożyliśmy i dołożymy wszelkich starań, by zmiany nastąpiły harmonijnie, zarówno dla uczniów jak i całej kadry – mówi dyrektor Wydziału Oświaty.


Propozycja dostosowania sieci szkół do wymogów reformy będzie jednym z tematów sesji Rady Miejskiej w Bełchatowie, która odbędzie się 26 stycznia.

 

Reforma – co, jak, kiedy
9 stycznia Prezydent RP Andrzej Duda podpisał dwie ustawy reformujące system edukacji: prawo oświatowe oraz przepisy wprowadzające prawo oświatowe – tym samym reforma stała się faktem.
1 września 2017 rozpocznie się likwidacja gimnazjów, która zakończy się 31 sierpnia 2019 roku. Już na rok szkolny 2017/2018 nie będzie prowadzony nabór do klas pierwszych szkół gimnazjalnych. Od przyszłego roku szkolnego będą funkcjonowały tylko klasy drugie i trzecie (w Bełchatowie łącznie 41 oddziałów, 934 uczniów), a w efekcie w roku szkolnym 2018/19 tylko klasy trzecie (w Bełchatowie 21 oddziałów, 493 uczniów).  Zamiast szkoły zasadniczej pojawiają się szkoły branżowe I – i II-go stopnia. Od 2019 roku zaczną funkcjonować 4-letnie liceum i 5-letnie technikum.

AE