Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaNowe książki trafią do szkolnych bibliotek

Nowe książki trafią do szkolnych bibliotek

 

W ramach programu wspierajacego czytelnictwo wśród najmłodszych biblioteki szkolne wzbogacą się o kilkaset nowych książek W ramach programu wspierajacego czytelnictwo wśród najmłodszych biblioteki szkolne wzbogacą się o kilkaset nowych książek

 

Do sześciu bełchatowskich podstawówek trafią nowe książki: od wydawnictw popularno-naukowych przez dzieła literackie aż po beletrystykę, a wszystko to w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa”. Na biblioteczne zakupy placówki mają po 15 tys. złotych.

 

Na regałach szkolnych bibliotek pojawią się nowe, często wyczekiwane przez dzieci pozycje. Może to być nawet do tysiąca egzemplarzy. W tym roku do ministerialnego programu popularyzującego czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży zakwalifikowało się sześć podstawówek: Jedynka, Trójka, Czwórka, Piątka, Ósemka oraz Trzynastka. Każda z nich ma ten cel łącznie 15 tys. złotych, z czego kwota dotacji wynosi 12 tys. złotych.

 

Na realizację zadania szkoły mają czas do końca 2019 roku. Wszystkie placówki już przygotowały wstępne listy i wysłały zapytania ofertowe. – Zależy nam na tym, by książki trafiły do rąk naszych uczniów jak najszybciej – mówi Joanna Chrzanowska, wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 w Bełchatowie.

 

O tym, jakie to będą pozycje, placówki decydują same. Z jednej strony stawiają na lektury i obowiązkowe, i uzupełniające, z drugiej na te tytuły, o które dzieci najczęściej dopytują. – Zanim przygotowaliśmy listę książek, które chcielibyśmy w ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” zamówić, długo rozmawialiśmy z naszymi uczniami. To właśnie czytelnicze zainteresowania dzieci były tematem lekcji wychowawczej pod koniec roku szkolnego – dodaje wicedyrektor Chrzanowska. O zdanie w tej sprawie pytani byli również rodzice i nauczyciele. Podobnie było w innych szkołach.

 

Jakie więc książki staną na bibliotecznych półkach? Na pewno pojawią się wydawnictwa popularnonaukowe, literatura klasyczna, beletrystyka, powieści obyczajowe i fantastyka. Na listach przygotowanych przez szkoły znajdują się zarówno pozycje z literatury polskiej, jak i powszechnej. Przybędzie też tomików poetyckich, a także znanych i lubianych baśni oraz bajek. Z książkowych zakupów ucieszą się i młodsze, i starsze dzieci. Nie zabraknie nowości na rynku wydawniczym.

 

Uczniowie będą mogli poczytać m.in. o kolejnych przygodach Neli małej reporterki, autorki i bohaterki popularnej w ostatnich latach serii książek podróżniczych, a dodajmy, że w najnowszym, trzynastym już tomie, Nala wybrała się na Antarktydę. Wśród najmodniejszych ostatnio tytułów są też „Fanfik” Natalii Osińskiej, „Fangirl” Rainbow Rowell, seria „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki czy „Chłopiec z burzy i inne opowiadania” Colina Thiele’a. Dzieci z niecierpliwością czekają na przygody Tomka Wilmowskiego, bohatera cyklu powieści przygodowych autorstwa Alfreda Szklarskiego, czy Basi, której „lato pod psem” opisała Zofia Stanecka. Poza tym nie są im obojętne również losy bohaterów serii „Biura detektywistycznego Lassego i Mai” autorstwa Martina Widmarka. To jeszcze nie wszystko, na listach takich ciekawych tytułów jest znacznie więcej.

 

W zdobywaniu kolejnych celów naukowych uczniom pomocne będą książki przyrodnicze, historyczne, a nawet biograficzne. Co ważne, szkolne biblioteki nie zamykają się na nowoczesne formy kontaktu z literaturą i szerzej – sztuką, dlatego na półkach pojawią się też audiobooki i płyty z ekranizacjami szkolnych lektur.

 

KZB