Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W miejskich podstawókach w klasach 1-3 uczy się ponad 1700 dzieci W miejskich podstawówkach w klasach 1-3 uczy się ponad 1700 dzieci

 

Rząd zdecydował, że uczniowie klas 1-3 szkół podstawowych wrócą do nauki stacjonarnej. Zajęcia mają ruszyć od najbliższego poniedziałku, 18 stycznia. Trwają testy na obecność COVID-19 wśród nauczycieli właśnie klas 1-3 i pracowników niepedagogicznych w podstawówkach. W Bełchatowie chce z nich skorzystać 65 proc. kadry.

 

O powrocie najmłodszych uczniów do szkół poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek, 11 stycznia podczas konferencji prasowej. - Mamy za sobą bardzo trudną decyzję, podejmowaną w niepewności (…) Ważąc wszystkie za i przeciw, (...) doszliśmy do wniosku, że krokiem najbardziej nieśmiałym, który możemy wykonać, a który jednocześnie według symulacji i prognoz nie stanowi zagrożenia, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3 – powiedział minister Niedzielski. – Przeważyła opinia, że ryzyko napędzania pandemii nie jest tak duże, natomiast szkody, związane z nieprzebywaniem dzieci w szkole, są nierównoważne – dodał.

 

Zaznaczył także, że wielu krajach Europy widać narastającą trzecią falę. Mówił m.in. o Wielkiej Brytanii oraz pogorszającej się sytuacji epidemicznej w Czechach i na Słowacji. - Równocześnie sytuacja w Polsce w ostatnim czasie wygląda stabilnie, nie ma drastycznego skoku zachorowań, dynamicznego wzrostu zgonów czy obłożenia szpitalnego. Mamy zatem do czynienia z jednej strony z otoczeniem, gdzie widać rozwijającą się pandemię, ale z drugiej dość stabilną sytuację w Polsce – mówił minister zdrowia, który przypomniał również, że w kraju trwa Narodowy Program Szczepień.

 

 

W szkołach będą obowiązywać obostrzenia sanitarne

 

Podobnie, jak wcześniej, i teraz placówki będą musiały dostosować się do wytycznych sanitarnych Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. – Robimy wszystko, aby w naszych szkołach dzieci mogły uczyć się w bezpiecznych warunkach, zaś nauczyciele i pozostała obsługa pracować – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.Miejskie placówki mają opracowane wewnętrzne regulaminy lub procedury funkcjonowania w czasie epidemii. Będziemy je dostosowywać do nowych wytycznych, choć większość z nich obowiązywała już wcześniej – dodaje Politański. Mowa m.in. o tym, że jedna klasa ma przebywać w wyznaczonej stałej sali, do grupy przyporządkowani mają być ci sami nauczyciele, sale lekcyjne i wspólne części  należy wietrzyć przynajmniej co godzinę. W miejskich szkołach – by ograniczyć do minimum kontakty z innymi uczniami – wprowadzone zostały także różne godziny przychodzenia uczniów do szkół, placówki wyposażone są także w termometry bezdotykowe i środki do dezynfekcji.

 

Trwają testy na COVID-19 wśród pracowników oświaty

 

W poniedziałek, 11 stycznia w całym kraju ruszyły darmowe testy dla nauczycieli klas 1-3 szkół podstawowych oraz pracowników administracji tych placówek. Program bezpłatnych badań obejmuje również kadrę szkół specjalnych. – Dyrektorzy rozpytywali w swoich placówkach i zbierali zgłoszenia od pracowników zainteresowanych wykonaniem testów. W sumie na badanie pod kątem zakażenia COVID-19 zgłosiło 124 nauczycieli klas 1-3 i 19 pracowników niepedagogicznych, czyli około 65 proc. zatrudnionych w miejskich podstawówkach i pracujących w tych oddziałach – tłumaczy wiceprezydent Politański. Testy wykonywane są w Bełchatowie – w punkcie przy ulicy Czaplinieckiej. Badania mają potrwać do środy, 13 stycznia. Z informacji rządowych wynika, że wyniki testu każdy badany otrzyma najpóźniej w niedzielę.

 

ADA

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl