Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Edukacja muzyczna dla uczniów szkół podstawowychMłodzi melomani po raz kolejny mieli okazję spotkać się z muzykami Filharmonii Narodowej i poznać nieznane im ludowe instrumenty oraz kresowe piosenki.

 

Trzecioklasiści ze szkół podstawowych wzięli udział w wyjątkowej lekcji muzyki. 15 stycznia br. Miejskie Centrum Kultury odwiedzili muzycy z Filharmonii Narodowej. Tym razem przed najmłodszymi bełchatowianami wystąpił zespół muzyki tradycyjnej. Artyści zaprezentowali muzykę Kresów dawnej Polski oraz instrumenty ludowe – m.in. cymbały, lirę korbową, bębenek baskijski czy buzuki. Podczas koncertu maluchy usłyszały popularne ludowe piosenki polskie, ukraińskie, białoruskie i węgierskie. W programie znalazły się także polskie pieśni religijne śpiewane z towarzyszeniem liry korbowej, jak i żydowskie tańce czy najstarsze litewskie pieśni żniwne. Najmłodsi słuchacze poznali też dawne wyliczanki, muzyczne gry oraz zabawy ich rówieśników z kresowych wsi i miasteczek.

 

To już kolejne – i nie ostatnie, spotkanie trzecioklasistów z profesjonalnymi muzykami. Wszystko w ramach projektu edukacji kulturalnej realizowanym w naszym Mieście. „Zajęcia odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca. Projekt wystartował we wrześniu ubiegłego roku i będzie kontynuowany do końca roku szkolnego, czyli czerwca. Trzecioklasiści łącznie wezmą udział w dziesięciu spotkaniach. Podczas lekcji z Filharmonią Narodową dzieci poznają różne gatunki, style muzyczne i instrumenty. Uczą się także co to takiego filharmonia czy jak należy zachowywać się podczas tego typu koncertów. W tym roku szkolnym projektem objęci są uczniowie klas trzecich szkół podstawowych. W przyszłości chcielibyśmy jednak rozszerzyć nasz program na wszystkie roczniki bełchatowskich szkół – tak, aby każdy uczeń był objęty systematyczną i uporządkowaną edukacją muzyczną, filmową czy teatralną” - mówi Ewa Młynarczyk, Dyrektor Miejskiego Centrum Kultury w Bełchatowie dodając, że w naszym mieście jest sprzyjający klimat do tego typu działań. Program edukacji muzycznej został bowiem dofinansowany przez prezydenta Marka Chrzanowskiego – dzięki temu lekcje muzyki z Filharmonią Narodową są dla uczniów bezpłatne.

 

Podczas koncertu dzieci niezwykle żywo reagowały na występy muzyków. Zadowolenia z tego typu lekcji nie kryją również nauczyciele. „Zajęcia z filharmonią są bardzo dobrym uzupełnieniem podstawy programowej. Dzieci uczestniczą w koncertach granych na żyw, co za tym idzie mają okazję, aby nie tylko posłuchać różnych instrumentów ale także je dotknąć czy zobaczyć z bliska” - mówi Małgorzata Kruk, nauczycielka w SP nr 8.

 

Program edukacji muzycznej jest różnorodny. Znalazł się w nim bowiem koncert muzyki rozrywkowej, spotkanie z muzyką baroku czy kwintetem dętym. Nie zabraknie także koncertu jazzowego i opery w kostiumach. Filharmonia przyjedzie także z zespołami instrumentalnymi, dętymi, smyczkowymi. „ Dbamy także o to, aby każdego roku zaprezentować naszym słuchaczom nowe koncerty. W ten sposób młodzi słuchacze mają szansę poznać różnorodne odmiany muzyki. Do tego odpowiednia sceneria – często muzycy występują w historycznych kostiumach np. z okresu baroku” - podsumowuje Lidia Szpilewska, konferansjer Filharmonii Narodowej.

 

 

Autor, zamieściła: AD-A

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

{gallery Galeria edukacja muzyczna2|Spotkanie z muzykami}

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl