Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaMówimy STOP przemocy w internecie - warsztaty

Mówimy STOP przemocy w internecie – warsztaty

Kiedy stajemy się hejterami, co może grozić za internetowy stalking, gdzie szukać pomocy, kiedy jesteśmy ofiarami cyberprzemocy? O tych i innych multimedialnych zagrożeniach będą rozmawiać najstarsi uczniowie III LO. W ramach pilotażowej akcji, którą miasto organizuje wspólnie z bełchatowską policją odbędą się warsztaty i pogadanki. Poprowadzą jest policjanci i specjalista psycholog.

 

Skala zagrożeń związanych z cyberprzemocą w Bełchatowie jest niewielka, tak pokazują policyjne statystyki. Warto jednak wyczulić młodzież na ten problem. Tym bardziej, że sytuacje jakie wydarzyły się w ostatnim czasie w innych miastach sygnalizują, że agresja wśród internautów jest i niestety występuje coraz częściej.

 

Nowoczesne technologie przynoszą nie tylko korzyści, ale mogą mieć także negatywny wpływ na człowieka. Mogą prowadzić do uzależnienia, prowokować do przemocy, dają łatwy dostęp do nieodpowiednich dla wieku treści – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Agresja z użyciem mediów elektronicznych, choć dokonywana w wirtualnym świecie, potrafi realnie wyrządzić drugiemu człowiekowi bardzo dużą krzywdę. Dlatego trzeba o tym problemie głośno mówić. Stąd pomysł, aby przeprowadzić wśród młodzieży, bo to właśnie jej najczęściej dotyczy, takiej akcji – tłumaczy wiceprezydent Politański.

 

W miejski projekt angażuje się również Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie. Młodzież coraz bardziej się izoluje, nie potrafi ze sobą rozmawiać twarzą w twarz. Dobrze widać to na szkolnych korytarza, gdzie dzieciaki siedzą obok siebie, ale skupiają się wyłącznie na własnych telefonach. Jest tez drugi problem. Zdarza się, że internauci stają się ofiarami cyberprzemocy, a inni – nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wywołać i odpowiedzialności karnej jaka na nich czeka, zostają sprawcami cyberprzemocy. Postanowiliśmy połączyć te dwa zagadnienia i przygotować edukacyjne spotkania dla uczniów – powiedział mł. Insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie.

 

W sumie skorzysta niej z kilkudziesięciu uczniów klas drugich i trzecich III Liceum Ogólnokształcącego. Pierwsza grupa zajęcia ma mieć 19 marca, kolejna 27 marca. W planach są warsztaty, które prowadzi psycholog na co dzień zajmujący się m.in. uzależnieniem od  multimediów. Tematów do poruszenia będzie sporo, m.in. jakie są oznaki nadużywania nowych technologii i jak zachowuje się wtedy nasz mózg, jakie konsekwencje społeczne mogą spotkać osoba nadużywające mediów elektronicznych.

 

Będą też pogadanki prowadzone przez policjantów. Przede wszystkim mają rozmawiać z młodzieżą o tym, czym jest cyberprzemoc, kiedy przekraczane są granice pomiędzy żartem w internecie a krzywdzeniem drugiej osoby, jakie kary grożą za taką agresję. – Powiemy też, jakie skutki może przynieść hejt – znamy przecież przypadki, kiedy osoby nie mogąc sobie poradzić z taką agresją popełniały samobójstwo. Gdzie się udać, aby uzyskać pomoc oraz jak się bronić przed internetowymi atakami – to kolejne tematy. Chcemy też uświadomić młodzieży, że za stosowanie cyberprzemocy grozi im odpowiedzialność karna – dodaje komendant Jędrzejczyk.

 

Niewykluczone, że w przyszłości miejska akcja będzie rozszerzona na kolejne szkoły. Mowa o klasach gimnazjalnych oraz uczniach szkół podstawowych.

 

AD-A