Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Mikołajki

Święty Mikołaj nie latał saniami zaprzęgniętymi w renifery. Nie miał też czerwonego stroju i czapki. Święty Mikołaj był biskupem Miry i w ikonografii przedstawiany jest w infule na głowie i z pastorałem w ręku. W rocznicę jego śmierci, 6 grudnia, obchodzimy mikołajki – dzień obdarowywania się prezentami.

Mikołaj, biskup Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat chętnie pomagał ubogim. W życiu Mikołaja było wiele historii ukazujących  jego dobroć dla biednych. Przyczyniło się to do jego beatyfikacji i na zawsze rozsławiły imię Mikołaja jako orędownika biednych i potrzebujących pomocy.
Ciekawostką jest to, że św. Mikołaj jest także patronem marynarzy. Podczas jego pielgrzymki do Jerozolimy na morzu rozpętała się potężna burza. Wokół biskupa zgromadziła się cała załoga prosząc o wstawiennictwo do Boga. Ten wysłuchał modlitw i statek ocalał.

W całym chrześcijańskim świecie kult świętego Mikołaja zaczął szybko się rozpowszechniać. Świadczy o tym przede wszystkim liczba kościołów, które nazywane były jego imieniem. W samym Rzymie jest ich jedenaście, w Polsce 327. Popularyzację wizerunku świętego Mikołaja zawdzięczamy Holendrom. Św. Mikołaj był opatronem Amsterdamu i otaczano go tam szczególną czcią. W Holandii zapiski o świętowaniu 6 grudnia pochodzą już z XIV wieku. Wówczas uczniowie, członkowie chóru kościelnego dostawali kieszonkowe i mieli wolny dzień. Kiedy Brytyjczycy zajęli kolonię holenderską Nowy Amsterdam i założyli Nowy Jork, mieszkający tam Holendrzy w dalszym ciągu kontynuowali tradycję obdarowywania się prezentami.

Zwyczaj wręczania sobie prezentów w dzień św. Mikołaja przyjął się także wśród innych mieszkańców. 6 grudnia 1804 roku urządzono pierwsze mikołajki. Wzmianki o tej tradycji w Polsce można znaleźć w tekstach z XVIII wieku. Ówczesne podarki były skromniejsze od dzisiejszych. Grzeczne dzieci dostawały jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Jednak w miarę upływu czasu mikołajki nie były już kojarzone z rocznicą śmierci świętego, tylko ze starszym panem z białą brodą i czerwonym stroju.
 
Tradycyjnie mikołajki organizowane są także w bełchatowskich przedszkolach i szkołach. Dzieci obchodzą to święto w różny sposób. W niektórych placówkach organizowane są zabawy taneczne, w niektórych maluchy prezentują swoje umiejętności śpiewając piosenki i recytując wierszyki. Ciekawym sposobem na spędzenie tego dnia są też wycieczki. Przykładowo Przedszkole Samorządowe nr 2 spędziło ten dzień w ośrodku wypoczynkowym Malutkie Resort, gdzie dzieci oprócz zabawy z mikołajem mogły spróbować jazdy konnej.

W bełchatowskim "Bajkowym Zakątku" spotkanie dzieci z Mikołajem zostało uatrakcyjnione przez działającą kolejny już rok Grupę Teatralną Rodziców, która wspólnie z nauczycielkami przygotowała niespodziankę teatralną i wystawiła przedstawienie pt.: „Witaj Mikołaju”. W tym wyjątkowym dla wszystkich dzieci dniu – „Mikołajkach” przedszkole to gościło u siebie podopiecznych z Domu Dziecka w Dąbrowie Rusieckiej oraz z Ośrodka Interwencyjno – Socjalizacyjnego w Bełchatowie. Poniżej przedstawiamy fotorelację z tego spotkania:

{gallery}2015/grudzien/bajkowymikolaj{/gallery}