Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Maturzyści z kciukami w górę stoją przed wejściem do szkołyMaturzyści z III Liceum Ogólnokształcącego czują się dobrze przygotowani do egzaminu dojrzałości

 

Ponad stu maturzystów z III Liceum Ogólnokształcącego, podobnie jak ich koledzy w całym kraju, rozpoczęło dziś maturę. Punktualnie o godz. 9:00 abiturienci przystąpili do sprawdzianu wiedzy z języka polskiego, w kolejnych dniach przed nimi matematyka i język obcy. Wyniki matur poznamy 5 lipca.


Matura 2022 wystartowała. W miejskim liceum przystępuje do niej ponad stu absolwentów klas trzecich. To ostatni rocznik, który kończył trzyletnie gimnazja. Jak sami przyznają, czują się dobrze przygotowani, mimo że - ze względu na pandemię koronawirusa - większą część trzyletniego liceum uczyli się zdalnie. – Czuję się mocna z polskiego, więc nie mam najmniejszych obaw – mówi Wiktoria z klasy III c. – Faktycznie przygotowania były nieco trudniejsze ze względu na koronawirusa, jednak daliśmy radę. Nauczyciele nam ogromnie pomagali, byli zawsze gotowi do pomocy, a ich wsparcie dodawało nam wiary we własne siły i umiejętności – dodaje jej koleżanka z klasy, również Wiktoria.


- Zdalne nauczanie nikomu nie sprzyjało, także w tym ostatnim roku było kilka przerw w nauce stacjonarnej. Jestem dumna z naszych uczniów, że mimo tych trudności byli zdyscyplinowani. Choć dzisiaj widać, że niektórzy są zdenerwowani, to wierzę, że opanują stres i wykorzystają całą wiedzę, jaką przez te trzy lata im przekazaliśmy – podkreśla Ewa Mękarska, dyrektor III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Bełchatowie. – Za wszystkich trzymamy mocno kciuki. Mam nadzieję, że zdana matura i dobre wyniki będą ich przepustką na wymarzone studia – dodaje dyrektor Mękarska.


Pytani o swoje pomaturalne plany licealiści przyznają, że chcieliby kontynuować naukę. – Nie mam jeszcze konkretnie sprecyzowanych planów. Z pewnością najbliżej mi do kierunków związanych z „mundurem”. Być może będzie to kryminologia, a być może stydua wojskowe – zdradza Kinga z klasy III b „Mickiewicza”. Z kolei Mateusz z klasy III a wiąże swoją przyszłość ze sportem. – Skończyłem klasę mistrzostwa sportowego, więc mój wybór raczej nie jest zaskoczeniem. Chciałbym się dostać na AWF i kontynuować swoją przygodę z piłką nożną. Nastroje w każdym razie mamy bojowe.

 

Tegoroczny maraton maturalny rozpoczął się od egzaminu z języka polskiego. W pierwszej części uczniowie mają do rozwiązania test sprawdzający m.in. czytanie ze zrozumieniem. Druga część to wypowiedź pisemna. W tym roku maturzyści mogą pisać wypracowanie na jeden z trzech tematów, a nie jak było dotąd, z dwóch. Dwa tematy są rozprawkowe, jeden to interpretacja wiersza. Abiturienci muszą również przystąpić do obowiązkowych pisemnych egzaminów na poziomie podstawowym z matematyki (w czwartek, 5 maja)  oraz języka obcego (w piątek, 6 maja). Ponadto muszą też wybrać jeden przedmiot dodatkowych na poziomie rozszerzonym. W tym roku - podobnie jak w ubiegłym - matura ustna z języka polskiego i z języka obcego nie jest obowiązkowa. Do egzaminu ustnego przystępują uczniowie, którym przedstawienie wyników z tych egzaminów jest potrzebne w rekrutacji na uczelnię zagraniczną.

 

>>> Zobacz fotogalerię: Matura 2022

 

By otrzymać świadectwo dojrzałości, maturzysta musi osiągnąć wyniki minimum 30 proc. punktów ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych (języka polskiego, matematyki i wybranego języka obcego) oraz przystąpić do jednego egzaminu z przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym w części pisemnej. Wyniki tegorocznych matur poznamy 5 lipca.

 

Wszystkim zdającym życzymy powodzenia i dostania się na wymarzone studia.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl