Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

O tym, jakie książki mają trafić na półki szkolnej biblioteki zdecydowali m.in. uczniowieO tym, jakie książki mają trafić na półki szkolnej biblioteki zdecydowali m.in. uczniowie

 

O ponad 800 nowych książek wzbogaciła się szkolna biblioteka w Mickiewiczu. Wśród nich nowości, lektury i tytuły obcojęzyczne. Aby zachęcić do czytania w III LO zorganizowano plebiscyt „Książka z koroną”, cyklicznie obchodzone są również „urodziny biblioteki”.

 

 

Uczniowie Mickiewicza mogą już wypożyczać nowości książkowe, o które wzbogaciła się ich szkolna biblioteka. Do ich dyspozycji są lektury, ale też tytuły, jakie sami wybrali. – Zanim zakupiliśmy woluminy przeprowadziliśmy wśród uczniów, rodziców oraz nauczycieli ankietę, jakie książki chcieliby przeczytać. Zależało nam na tych opiniach, bowiem biblioteka jest właśnie dla nich – mówi Izabela Łuczak, nauczyciel bibliotekarz z III LO. – Na ich prośbę na nasze półki trafiły m.in. seria książek Katarzyny Bereniki Miszczuk, dzieła Dostojewskiego czy Cortes’a. W sporej części udało się również odświeżyć dział lektur i zakupić takie pozycje, które powinny znaleźć się w każdej biblioteczce – dodaje Łuczak.


Na zakup nowych tytułów III LO pozyskało dofinansowanie z łódzkiego urzędu wojewódzkiego. W ramach „Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa” Mickiewicz otrzymał 12 tys. zł, kolejne 3 tys. zł dołożyło miasto. – Placówka po raz drugi już korzysta z tego projektu. Cieszę się, że miejskie szkoły tak aktywnie i skutecznie sięgają po środki zewnętrzne. Dzięki temu można zrobić znacznie więcej i szybciej dla naszych uczniów – tłumaczy Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.


Zadowolenia z pozyskanej dotacji nie kryje również dyrekcja Mickiewicza. – Aby zainteresować młodzież czytaniem trzeba wzbogacać księgozbiór biblioteki o nowości. To właśnie po nie najczęściej chcą sięgać nasi uczniowie – mówi Małgorzata Załęczna, wicedyrektor III LO. By popularyzować czytanie szkoła sięgnęła po kilka nowatorskich pomysłów. W czasie pierwszej fali pandemii placówka zorganizował akcję „książka z koroną”. To znaczy uczniowie wymieniali się tytułami, jakie przeczytali w tym czasie. Później stworzyli listę bestsellerów, które polecają innym. Planowana jest akcja „książkobrania”, czyli wypożyczania woluminów. Z kolei w październiku, kiedy przypada Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych – obchodzą urodziny biblioteki. W ramach prezentu klasy kupują dla niej jej książki. A tytuły wybierają ze specjalnego wykazu stworzonego przez samych uczniów.

 

ADA 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl