Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaInwestują w edukację ekologiczną pod chmurką

Inwestują w edukację ekologiczną pod chmurką

 

Pracownie pod chmurką ułatwią dzieciom poznanie i zrozumienie świata przyrody  Pracownie na świeżym powietrzu ułatwią dzieciom poznanie i zrozumienie świata przyrody

Pracownie pod chmurką, a w nich ogródki dydaktyczne, ścieżki sensoryczne, gry edukacyjne, zegar słoneczny i stacja meteorologiczna – na takie m.in. przedsięwzięcia stawiają w tym roku „Trójka” i „Dziewiątka”. O dofinansowanie na ten cel wystąpiły do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Do obu pracowni miasto w sumie dołożyło 83 tysiące złotych.

 

 

 

Do września dwie miejskie placówki oświatowe będą miały ekopracownie z prawdziwego zdarzenia. Powstają one przy Przedszkolu Samorządowym w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 9 oraz Szkole Podstawowej nr 3 w Bełchatowie. Dofinansowanie na ten cel pozyskano z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. W przypadku ZSP nr 9 było to 31,5 tys. złotych, SP nr 3 natomiast otrzymała na ten cel 43 tys. 200 złotych. Wsparcie magistratu wynosi łącznie 83 tysiące złotych.

 

Główny celem projektów jest aktywna edukacja ekologiczna. Takie pracownie na świeżym powietrzu zdecydowanie ułatwiają i przedszkolakom, i starszym dzieciom poznanie wielu zagadnień związanych z naukami przyrodniczymi, w tym również z ekologią. Stacje ekologiczne, są tak przemyślane, by mogły służyć następnym pokoleniom. – Warto stawiać na takie projekty. Dzięki nim szkoła pięknieje. W estetycznych i przyjaznych warunkach dzieci chętniej się uczą. Pamiętajmy, że rośliny, których w naszym projekcie nie brakuje, są nie tylko materiałem dydaktycznym, ale mają też działanie relaksacyjnie. A poza tym lekcje na zewnątrz, zwłaszcza w okresie letnim, są znacznie ciekawsze, pobudzają i ciekawość, i wyobraźnię najmłodszych – powiedziała Emilia Załęczna, wicedyrektor SP nr 3 w Bełchatowie.

Uczniowie „Trójki” do dyspozycji będą mieć 6 przystanków edukacyjnych: „Z ekologią za pan brat” – z miejscem na selektywną zbiórkę odpadów, „Nauka pod chmurką” ze stolikami, z których dzieci korzystać będą podczas zajęć i nie tylko, „Cztery pory roku w ogrodzie”, „Szkolny monitoring” – ze stacjami meteorologiczną i pogodową oraz zegarem słonecznym, „Leki ze szkolnej apteki”, czyli ziołowy kącik a przedszkolaki, a także „Ruch to zdrowie”. W szkolnym ekocentrum staną domki dla owadów – i profesjonalne, i wykonane przez uczniów bełchatowskich szkół w ramach konkursu, a wokół nich posadzone zostaną różnorodne krzewy i byliny.

 

Z kolei przedszkolaki z „Dziewiątki” w pracowni pod gołym niebem odkrywać będą, „Co w trawie piszczy”, a pomocne w tym mają być cztery obszary edukacyjne: „Skalny zakątek”, „Mrowisko-kretowisko”, „Tropami zwierząt” i „Ścieżka sensoryczna”. Z gier dydaktycznych rozmieszczonych na terenie pracowni dzieci dowiedzą się, jakie tropy zwierzęta zostawiają, czym się charakteryzują i jak się zachowują w naturalnym środowisku. „Ścieżka sensoryczna” natomiast pomoże dzieciom rozbudzić zmysły.

Przy PS nr 9 prace nad ekologicznym placykiem edukacyjnym już się rozpoczęły: wytyczono ścieżki i wyłożono je kostka granitową, trwa montowanie edukacyjnych budek i przygotowanie do nasadzeń.
– Cieszę się, że taka pracownia powstaje w naszym przedszkolu. Co ważne, korzystać z niej będą nie tylko przedszkolaki, ale także uczniowie najmłodszych klas szkoły podstawowej. Urozmaicona forma zajęć, pomysłowość, innowacyjność to niewątpliwie zalety ekopracowni. Najważniejsze jest to, że zdobyte w ten sposób wiedza i doświadczenie pozostaną w pamięci dzieci na długo – podkreśla Danuta Kucharska wicedyrektor ZSP nr 9.

KZB