Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaInternet, telewizja i książka – nauka w domu

Internet, telewizja i książka – nauka w domu

Nauczyciele i uczniowie miejskich placówek korzystają z różnorodnych form pracy zdalnej Nauczyciele i uczniowie miejskich placówek korzystają z różnorodnych form pracy zdalnej

Nauczanie w czasie zagrożenia epidemicznego nabrało nowego wymiaru. Strony internetowe, emaile, dzienniki elektroniczne czy grupy społecznościowe to dziś najczęściej wykorzystywane narzędzia w zdalnej pracy nauczycieli i uczniów także bełchatowskich szkół. Coraz więcej ciekawych propozycji edukacyjnych dla dzieci i młodzieży pojawia się też na stronach MEN, TVP Kultura, muzeów, teatrów czy bibliotek.

 

Przez najbliższe dwa tygodnie przedszkola i szkoły w całym kraju pozostaną zamknięte. Wszystko po to, by chronić dzieci i nie dopuścić do rozprzestrzeniania się koronawirusa. Kwarantanna społeczna, nie oznacza jednak, że uczniowie i nauczyciele mają czas wolny. To nie są dodatkowe ferie. Będąc w domu, można również pracować i uczyć się na bieżąco.

 

Na stronach internetowych oraz profilach społecznościowych wszystkich miejskich szkół pojawiły się komunikaty związane z edukacją online. Nauczyciele bełchatowskich placówek przygotowują różnorodne materiały do samodzielnej pracy. Uczniowie spodziewać się mogą zatem zadań z matematyki, języków obcych czy przedmiotów przyrodniczych. Poloniści z kolei przekazują tematy wypracowań, ćwiczenia gramatyczne i tytuły lektur. Dzienniki elektroniczne czy grupy facebookowe umożliwiają społeczności szkolnej pozostawanie w kontakcie. Chętnie wykorzystywane jest również internetowa poczta. W ten sposób dzieci i młodzież nie tylko utrwalają zdobytą wcześniej wiedzę. W miarę możliwości przekazywane są także nowe treści i terminy realizacji poszczególnych zadań.

 

Edukacja online to najlepsze rozwiązanie w obecnej sytuacji. Szczególnie dla uczniów, które w kwietniu przystąpić maja do egzaminu ósmoklasisty. To z myślą o nich m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło na stronach Centralnej Komisji Edukacyjnej specjalna zakładkę. Od poniedziałku, 16 marca, codziennie o godz. 9:00 pojawiać się tu będą nowe zadania z polskiego, matematyki i angielskiego, a o godz. 15:00 podawane będą właściwe rozwiązania. A znaleźć je można na : www.cke.gov.pl #egzaminósmoklasisty #CKE #egzamin.

Warto skorzystać z tej propozycji, podobnie zresztą jak z zaproszenia Telewizji Polskiej na seanse filmowe z lekturami szkolnymi w roli głównej, ale nie tylko. Każdego dnia na kanale TVP Kultura w godz. 13.00-17.00 wyświetlane są spektakle teatralne i ekranizacje utworów literackich. Ofertę tę uzupełniają programy na pozostałych kanałach TVP, w tym TVP ABC. Dla dzieci w różnym wieku przygotowano filmy fabularne, dokumentalne, propozycje publicystyczne, ale również produkcje Teatru Telewizji, dostosowane do podstawy programowej. Szczegółowy program dostępny jest na www.gov.pl/web/edukacja/pasma-edukacyjne.

 

By urozmaicić dzieciom i młodzieży naukę w domu szkoły podpowiadają też ciekawe i ogólnodostępne strony edukacyjne, m.in. pistacja.tv, britishcouncil.pl, epodreczniki.pl, dyktanda.net, wolnelektury.pl, szaloneliczby.pl, poki.pl, wszechnica.org.pl, klasoteka.pl, zapytajfizyka.fuw.edu.pl, matemaks.pl, pisupisu.pl, aztekium.pl, kiddoland.pl, domowyprzedszkolak.pl, matzoo.pl, superbelfrzy.edu.pl, toporopa.eu/pl/, babadum.pl. Wśród rekomendowanych źródeł wiedzy są także kanały youtube zawierające na przykład gry edukacyjne: Archipelag matematyki, Khan Academy Polska, Ciekawe historie, Ale historia, Pan Belfer, Mówiąc inaczej, Rock Your English, Arlena Witt.

Nauczyciele zachęcają również swoich podopiecznych do skorzystania z lekcji muzealnych i wirtualnych odwiedzin w wybranych placówkach kultury. Na spotkania online, w tym zwiedzanie oraz ciekawe wykłady historyczne zaprasza m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego. Szczegółowy plan na najbliższe dni znajduje się na facebookowym profilu placówki.

KZB

 

MEN