Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 

To już kolejny rok, kiedy uczniowie szkół podstawowych korzystać będą z bezpłatnych podręcznikówTo już kolejny rok, kiedy uczniowie szkół podstawowych korzystać będą z bezpłatnych podręczników


W miejskich szkołach trwają przygotowania do nowego roku. Placówki właśnie zamawiają podręczniki i inne materiały edukacyjne, na które wcześniej otrzymały dotację. Ta w tym roku wyniosła blisko 530 tys. złotych.

 

To już czwarty rok, kiedy rodzice dzieci w wieku 7-15 lat nie będą kupować podręczników. Książki, ćwiczenia i inne materiały edukacyjne ich pociechy dostaną w szkole.


- Wzorem lat ubiegłych staraliśmy się o dotację na szkolne podręczniki. To, ile pieniędzy dostajemy na ten cel, zależy m.in. od liczby uczniów. Dlatego zanim przygotowaliśmy wniosek do Kuratorium Oświaty, w kwestii zapotrzebowania konsultowaliśmy się z dyrektorami naszych placówek – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim magistracie.

 

Pieniądze już zostały przekazane do placówek. W tym roku na zakup podręczników do miejskich podstawówek i Niepublicznej Szkoły Podstawowej magistrat otrzymał w sumie 527 tys. 476 złotych.

 

Trwa właśnie zamawianie książek. Nowe podręczniki dla poszczególnych roczników kupowane są co trzy lata. Oznacza to, że takie materiały są przechodnie i z jednego podręcznika powinno skorzystać w sumie trzech uczniów. W tym roku nowe wydania otrzymają uczniowie klas I, IV i VII. Z kolei ćwiczeniówki i karty do pracy indywidualnej należą się każdemu uczniowi szkoły podstawowej bez względu na to, do której klasy chodzi. Z zakupionych materiałów edukacyjnych lub ćwiczeniowych do kształcenia ogólnego skorzysta blisko 5 tys. uczniów.

 

Wśród darmowych podręczników są te do przedmiotów obowiązkowych. W pakiecie uczniowie otrzymują także książki do nauki danego języka obcego. Z przekazanych we wrześniu podręczników dzieci korzystać będą przez cały rok szkolny, po czym w czerwcu zostawią je w szkole, by od nowego roku uczyć się z nich mógł ktoś inny. Wyjątkiem są przedmiotowe zeszyty ćwiczeń.

 

Dotacja nie obejmuje natomiast przedmiotów nieobowiązkowych, np. religii, etyki i wychowania do życia w rodzinie. Te książki rodzice będą musieli kupić sami, podobnie jak te do nauki przedmiotów dodatkowych. Mowa o materiałach do drugim języku obcym czy też do zajęciach dydaktyczno-kompensacyjnych.


KZB

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl