Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsEdukacjaBełchatów przykładem dla okolicznych samorządów

Bełchatów przykładem dla okolicznych samorządów

Wyniki ogólnopolskich egzaminów pokazują, że poziom kształcenia w bełchatowskich podstawówkach i gimnazjach jest na wysokim poziomie.

 

Wiedzę uczniów systematycznie sprawdzają nauczyciele, zaś na koniec każdego poziomu nauczania ich umiejętności są oceniane przez ogólnopolskie egzaminy. Pierwszy ważny sprawdzian – tzw. test kompetencji piszą szóstoklasiści. Uczniowie ostatnich klas podstawówek do tej pory mierzyli się z dwoma blokami. Jeden z nich oceniał, w jakim stopniu uczeń opanował czytanie, pisanie, rozumowanie, korzystanie z informacji i wykorzystywanie wiedzy w praktyce, w tym liczenie. Drugi sprawdzał wiedzę z języka obcego. Wyniki za rok szkolny 2013/2014 opublikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi pokazują, że najlepiej poradzili sobie uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. W tym przypadku średnia liczba uzyskanych punktów została oceniona przez OKE na poziomie „bardzo wysokim”. Dla porównania np. w Gminie Bełchatów najwyższa uzyskana nota to jedynie: „wyżej średni”.

 

Egzaminem kończy się również nauka w gimnazjum. Wszyscy trzecioklasiści w kraju piszą taki sam test z trzech bloków. Pierwszy obejmuje przedmioty humanistyczne, drugi matematyczno-przyrodnicze, zaś trzeci język obcy. I w tym przypadku bełchatowskie szkoły plasują się na świetnym poziomie wśród szkół z pobliskich miejscowości i gmin. W roku szkolnym 2013/2014 gimnazjaliści z Bełchatowa najlepiej poradzili sobie z językami obcymi. Średni wynik z testu obejmujący język angielski wyniósł 72%. Również dobrze rysują się średnie noty bełchatowian z pozostałych bloków. Egzamin z języka polskiego wypadł na poziomie 69%, z zakresu historii i WOS-u 58%, zaś z matematyki i przedmiotów przyrodniczych – odpowiednio 48% i 54%. Na takie wyniki złożyły się oceny uzyskane przez poszczególne miejskie gimnazja. Najlepiej z nich poradziła sobie „Jedynka”. Placówka ze wszystkich części otrzymała noty zaklasyfikowane przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną w Łodzi jako „bardzo wysokie”. W pozostałych szkołach przeważały zaś noty: „wysoki”, „wyżej średni” i „średni”. Dla porównania np. szkoły z Gminy Bełchatów najczęściej uzyskiwały oceny: „niżej średni”, „niski”, „bardzo niski”. Zaś najwyższa nota najlepszego gimnazjum z tego rejonu to 70,9%, gdzie bełchatowska placówka w tym samym zakresie otrzymała blisko 84,9%.

 

Na dobre rezultaty bełchatowskich uczniów składa się wiele czynników. Oprócz ciężkiej pracy ich samych oraz wykwalifikowanych nauczycieli ogromny wpływ na wyniki ma m.in. szeroki wachlarz zajęć pozalekcyjnych. To one pozwalają dzieciom i młodzieży poznać różnorodne dziedziny, a także sprawdzić co ich interesuje i do czego mają predyspozycje. To także świetna okazja do rozwijania swoich umiejętności. To wszystko procentuje dobrymi wynikami nie tylko w egzaminach, ale także różnorodnych olimpiadach i konkursach. Dobrym przykładem może być tytuł najlepszego gimnazjalisty w woj. łódzkim, który od trzech lat trafia właśnie do bełchatowianina.

 

Autor: AD-A
a.duda@um.belchatow.pl