Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

I Liceum Ogólnokształcące im. W. Broniewskiego ma 70 lat

 

I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego obchodzi jubileusz 70-lecia. Główne obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w Kościele pw. NMP przy ul. Kościuszki, po której na szkolnej auli odbyła się oficjalna uroczystość. Zaproszono na nią władze miasta, byłych dyrektorów, nauczycieli, absolwentów i przyjaciół szkoły. Była to doskonała okazja do wspomnień, gratulacji i podsumowań.

 

W roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przypada siedemdziesięciolecie istnienia najstarszej bełchatowskiej szkoły średniej. Mowa o „Bronku”, czyli Liceum Ogólnokształcącym im. W. Broniewskiego. Społeczność szkolna świętuje tę wyjątkową rocznicę przez cały rok szkolny 2018/2019, a zwieńczeniem obchodów ma być zaplanowany na czerwiec 2019 roku Bal Absolwentów.

 

Jubileusz 70-lecia szkoły to wyjątkowe wydarzenie nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale także dla miasta. Podczas uroczystości zaproszeni goście nie szczędzili słów uznania i podziękowań za wybitne osiągnięcia dydaktyczne i wychowawcze placówki. - I Liceum Ogólnokształcące im. Władysława Broniewskiego należy do najlepszych szkół w Polsce, a jego uczniowie i absolwenci odnoszą sukcesy. Jestem dumna, bo ,,Broniewski” to marka i gwarancja wykształcenia na najwyższym poziomie, a jednocześnie możliwość rozwoju zainteresowań i spotkania niebanalnych ludzi – czytamy w liście od Prezydenta Miasta Bełchatowa, Marioli Czechowskiej.

 

Sporo emocji wśród obecnych na uroczystości wzbudziła tzw. sztafeta pokoleń, do przygotowania której dyrektor liceum zapraszała wszystkich absolwentów i przyjaciół szkoły. - Szkoła ma już swoje tradycje, szerokie grono - niejednokrotnie znamienitych – absolwentów. Dziękuję wszystkim, którzy są lub byli związani z naszym liceum i przysłali do nas filmy. „Bronek” jest w Bełchatowie i dla Bełchatowa, jest nam bardzo miło za wszystkie otrzymane życzenia – mówi Joanna Zalejska, dyrektor Liceum im. W. Broniewskiego.

 

Historia „Bronka” sięga roku 1945, kiedy to dzięki staraniom dr Stefana Sobańca udało się założyć w Bełchatowie Miejskie Gimnazjum im. A. Mickiewicza mieszczące się przy Szkole Podstawowej nr 2. Początki szkoły były trudne. Brak własnego lokalu, niewystarczająca liczba nauczycieli, brak pomocy naukowych, podręczników, lektur to problemy, które udało się przezwyciężyć dzięki staraniom dyrekcji, zaangażowaniu nauczycieli. W nowej placówce pracę znalazło 10 profesorów. Początkowo składała się ona z dwóch klas, do pierwszej uczęszczało 41 osób, do drugiej 20. W roku 1946/47 uczniowie ostatniej klasy otrzymali świadectwo ukończenia gimnazjum - małą maturę. 4 maja szkoła musiała przerwać działalność, ponieważ minister edukacji wydał rozporządzenie o reorganizacji szkół średnich. Karol Pawelczyk podjął starania o przekształcenie gimnazjum w liceum ogólnokształcące. Początkowo miało ono swoją siedzibę w budynku Szkoły Podstawowej nr 2, czyli w tym samym budynku. Pierwsza matura została przeprowadzona w1952 r. Przystąpiło do niej 19 osób z czego zdało 17.

 

W ostatnich latach blisko 100 procent absolwentów dostaje się na studia, przy czym w znakomitej większości są to renomowane uczelnie . Warto podkreślić, że " Broniewski " jako jedyna szkoła w mieście trafia na listę najlepszych szkół w Polsce.

AP

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl