Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Przed trzecioklasistami z gimnazjów trzy duże sprawdziany. Najpierw egzamin humanistyczny, drugiego dnia część matematyczno-przyrodnicza a na koniec test z języka obcego. Zmierzy się z nimi 430 uczniów z pięciu miejskich gimnazjów.  

 

Bełchatowscy trzecioklasiści, podobnie jak ich rówieśnicy w całym kraju, przystąpili do egzaminu gimnazjalnego. Przez trzy dni młodzież będzie sprawdzać swoją wiedzę z różnych działów. Pierwszego dnia, czyli 18 kwietnia mierzyli się z zadaniami humanistycznymi. Punktualnie o 9:00 rozpoczął się test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na rozwiązanie zadań uczniowie mieli 60 minut. O 11:00 kolejna część. Tym razem 90 minutowy sprawdzian z języka polskiego. Oprócz pytań zamkniętych gimnazjaliści będą też pisać wypracowanie.

 

19 kwietnia trzecioklasiści napiszą część matematyczno-przyrodniczą. W pierwszym bloku znajdą się pytania z biologii, chemii, fizyki i geografii. Po przerwie drugi blok, a w nim zadania matematyczne. I tym razem na rozwiązanie pierwszej części będą mieć 60 minut, na drugą 90. Ostatniego dnia – 20 kwietnia będzie na nich czekać sprawdzian z języka obcego nowożytnego. Najpierw 60 minutowy test na poziomie podstawowym. Jest on obowiązkowy dla wszystkich gimnazjalistów. Później poziom rozszerzony dla tych, którzy zdają język, jakiego uczyli się również w szkole podstawowej. Mogą do niego przystąpić także pozostali, sprawdzą w ten sposób swoje językowe umiejętności.

 

Wszystkie testy będą zakodowane, czyli egzaminatorzy z okręgowych komisji egzaminacyjnych nie będą wiedzieć czyją pracę oceniają. Wyniki uczniowie poznają 15 czerwca. Ci, którzy z powodu choroby czy innych ważnych wypadków losowych nie przystąpią do testów w kwietniu będą je pisali w drugim terminie – 4, 5 i 6 czerwca.

 

Każdy kto chce ukończyć gimnazjum musi przystąpić do egzaminu. Co ważne nie ma określonego minimalnego wyniku, jaki trzeba osiągnąć, aby go pozytywnie zaliczyć. Oznacza to, że jeśli uczeń przystąpił do egzaminu i napisał go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie trzeciej klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Szkoły ponadgimnazjalne przy przyjęciu do szkoły biorą jednak pod uwagę wyniki uzyskane na zakończenie nauki w gimnazjum.

 

Tegoroczne egzaminy gimnazjalne są przedostatnimi. W tym roku szkolnym nie powstały bowiem ich pierwsze klasy. Uczniowie, którzy w czerwcu 2017 roku skończyli szóstą klasę szkoły podstawowej, we wrześniu zamiast pójść do pierwszej klasy gimnazjów, przeszli do siódmej klasy podstawówki. Tak samo będzie w tym roku. Po raz ostatni gimnazjaliści napiszą egzaminy w kwietniu 2019 roku.

 

AD-A

 

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl