Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Kiedy stajemy się hejterami, co może grozić za internetowy stalking, gdzie szukać pomocy, kiedy jesteśmy ofiarami cyberprzemocy? O tych i innych multimedialnych zagrożeniach będą rozmawiać najstarsi uczniowie III LO. W ramach pilotażowej akcji, którą miasto organizuje wspólnie z bełchatowską policją odbędą się warsztaty i pogadanki. Poprowadzą jest policjanci i specjalista psycholog.

 

Skala zagrożeń związanych z cyberprzemocą w Bełchatowie jest niewielka, tak pokazują policyjne statystyki. Warto jednak wyczulić młodzież na ten problem. Tym bardziej, że sytuacje jakie wydarzyły się w ostatnim czasie w innych miastach sygnalizują, że agresja wśród internautów jest i niestety występuje coraz częściej.

 

- Nowoczesne technologie przynoszą nie tylko korzyści, ale mogą mieć także negatywny wpływ na człowieka. Mogą prowadzić do uzależnienia, prowokować do przemocy, dają łatwy dostęp do nieodpowiednich dla wieku treści – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Agresja z użyciem mediów elektronicznych, choć dokonywana w wirtualnym świecie, potrafi realnie wyrządzić drugiemu człowiekowi bardzo dużą krzywdę. Dlatego trzeba o tym problemie głośno mówić. Stąd pomysł, aby przeprowadzić wśród młodzieży, bo to właśnie jej najczęściej dotyczy, takiej akcji – tłumaczy wiceprezydent Politański.

 

W miejski projekt angażuje się również Komenda Powiatowa Policji w Bełchatowie. - Młodzież coraz bardziej się izoluje, nie potrafi ze sobą rozmawiać twarzą w twarz. Dobrze widać to na szkolnych korytarza, gdzie dzieciaki siedzą obok siebie, ale skupiają się wyłącznie na własnych telefonach. Jest tez drugi problem. Zdarza się, że internauci stają się ofiarami cyberprzemocy, a inni – nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wywołać i odpowiedzialności karnej jaka na nich czeka, zostają sprawcami cyberprzemocy. Postanowiliśmy połączyć te dwa zagadnienia i przygotować edukacyjne spotkania dla uczniów – powiedział mł. Insp. Tomasz Jędrzejczyk, zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Bełchatowie.

 

W sumie skorzysta niej z kilkudziesięciu uczniów klas drugich i trzecich III Liceum Ogólnokształcącego. Pierwsza grupa zajęcia ma mieć 19 marca, kolejna 27 marca. W planach są warsztaty, które prowadzi psycholog na co dzień zajmujący się m.in. uzależnieniem od  multimediów. Tematów do poruszenia będzie sporo, m.in. jakie są oznaki nadużywania nowych technologii i jak zachowuje się wtedy nasz mózg, jakie konsekwencje społeczne mogą spotkać osoba nadużywające mediów elektronicznych.

 

Będą też pogadanki prowadzone przez policjantów. Przede wszystkim mają rozmawiać z młodzieżą o tym, czym jest cyberprzemoc, kiedy przekraczane są granice pomiędzy żartem w internecie a krzywdzeniem drugiej osoby, jakie kary grożą za taką agresję. – Powiemy też, jakie skutki może przynieść hejt – znamy przecież przypadki, kiedy osoby nie mogąc sobie poradzić z taką agresją popełniały samobójstwo. Gdzie się udać, aby uzyskać pomoc oraz jak się bronić przed internetowymi atakami – to kolejne tematy. Chcemy też uświadomić młodzieży, że za stosowanie cyberprzemocy grozi im odpowiedzialność karna – dodaje komendant Jędrzejczyk.

 

Niewykluczone, że w przyszłości miejska akcja będzie rozszerzona na kolejne szkoły. Mowa o klasach gimnazjalnych oraz uczniach szkół podstawowych.

 

AD-A

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl