Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miasto kupiło nowy samochód do przewozu niepełnosprawnych uczniówW oddziałach integracyjnych kilku bełchatowskich szkół uczy się około 50 niepełnosprawnych uczniów. Aby mogli bez problemów dojeżdżać do placówek, miasto kupiło drugi samochód dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością, również ruchową. Część kosztów pokryje PFRON.


Jednorazowo volkswagenem transporterem będzie mogło jeździć 7 uczniów chodzących lub czworo i dodatkowo  dwie osoby na wózkach inwalidzkich. Samochód jest dziewięcioosobowy, ale dwa miejsca zarezerwowane są dla kierowcy i osoby, która opiekuje się dziećmi podczas jazdy. Do tej pory uczniów woził samochód kupiony przez miasto w 2006 roku, teraz, dzięki drugiemu, organizacja transportu będzie dużo łatwiejsza.

- Jednym z zadań władz miasta jest likwidowanie istniejących barier, kształtowanie postaw prospołecznych i zapewnienie warunków do kształcenia integracyjnego na wszystkich etapach edukacyjnych. Jako miasto mamy obowiązek dowożenia dzieci i młodzieży do szkoły i dzięki nowemu samochodowi to zadanie w dużej mierze będzie realizowane – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.

Oddziały integracyjne prowadzone są w kilku bełchatowskich szkołach, taka forma kształcenia jest korzystna zarówno dla uczniów zdrowych, jak i niepełnosprawnych.

Dzięki nowemu transporterowi dowóz dzieci niepełnosprawnych do szkół- Wieloletnie obserwacje pokazują, że dzięki codziennemu partnerskiemu funkcjonowaniu obok siebie, niepełnosprawni uczniowie starają się dorównać swym zdrowym kolegom, a pełnosprawni uczą się empatii, tolerancji, akceptacji, opiekuńczości i odpowiedzialności – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim Urzędzie Miasta.

Nowy samochód został poświęcony i przekazany Szkole Podstawowej nr 1, która zajmuje się koordynacją transportu do wszystkich placówek edukacyjnych w mieście. Volkswagen Transporter kosztował 144 tys. 800 zł, z czego 72 tys. pochodzi z Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a 72 tys. 800 zł to wkład własny miasta. 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że miasto prowadzi szereg działań, dzięki którym osobom niepełnosprawnym mają warunki do rozwoju i udziału w życiu społecznym na równi ze sprawnymi mieszkańcami. Tworzone są nowe klasy integracyjne, część autobusów komunikacji miejskiej dostosowana jest do przewozu osób na wózkach, likwidowane są bariery architektoniczne w miejskich budynkach.

 


AP

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl