Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miasto kupiło drugi samochód do przewozu niepełnosprawnych uczniówW oddziałach integracyjnych kilku bełchatowskich szkół uczy się około 50 niepełnosprawnych uczniów. Aby mogli bez problemów dojeżdżać do placówek, miasto kupiło drugi samochód dostosowany do przewozu osób z niepełnosprawnością, również ruchową. Część kosztów pokryje PFRON.


Dotychczas niepełnosprawnych uczniów woził samochód kupiony przez miasto w 2006 roku. Teraz, dzięki drugiemu, organizacja transportu będzie dużo łatwiejsza. Nowy volkswagen transporter jest dziewięcioosobowy, ale dwa miejsca zarezerwowane są dla kierowcy i osoby, która opiekuje się dziećmi podczas jazdy. Oznacza to, że jednorazowo będzie nim mogło jeździć 7 uczniów chodzących lub czworo i dodatkowo  dwie osoby na wózkach inwalidzkich.

- Jednym z zadań władz miasta jest likwidowanie istniejących barier, kształtowanie postaw prospołecznych i zapewnienie warunków do kształcenia integracyjnego na wszystkich etapach edukacyjnych – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa.
Nowym samochodem będzie mogło jednorazowo jechać 7 uczniów
Oddziały integracyjne prowadzone są w kilku bełchatowskich szkołach, taka forma kształcenia jest korzystna zarówno dla uczniów zdrowych, jak i niepełnosprawnych.

- Wieloletnie obserwacje pokazują, że dzięki codziennemu partnerskiemu funkcjonowaniu obok siebie, niepełnosprawni uczniowie starają się dorównać swym zdrowym kolegom, a pełnosprawni uczą się empatii, tolerancji, akceptacji, opiekuńczości i odpowiedzialności – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim Urzędzie Miasta.

Nowy samochód na początku stycznia zostanie przekazany do Szkoły Podstawowej nr 1, która zajmuje się koordynacją transportu do wszystkich placówek edukacyjnych w mieście. Samochód kosztował 144 tys. 800 zł, z czego 72 tys. pochodzi z Powiatowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a 72 tys. 800 zł to wkład własny miasta. 

Miasto prowadzi szereg działań, dzięki którym osobom niepełnosprawnym mają warunki do rozwoju i udziału w życiu społecznym na równi ze sprawnymi mieszkańcami. Tworzone są nowe klasy integracyjne, część autobusów komunikacji miejskiej dostosowana jest do przewozu osób na wózkach, likwidowane są bariery architektoniczne w miejskich budynkach.

 

AP

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl