Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

"Jak mały Franek dbał o Bełchatów" to bajka, która ma pomóc najmłodszym nie tylko poznać historię naszego miasta, ale pozwoli także lepiej zrozumieć zasady segregacji śmieci. Już niebawem książeczki trafią do najmłodszych uczniów bełchatowskich szkół podstawowych.


Książka opowiada krótką historyjkę z morałem o małym Franku, któremu czytelnik towarzyszy w spacerze ulicami miasta poznając, niejako przy okazji, najważniejsze zabytki, miejsca i obiekty kulturalno-sportowe Bełchatowa, a przede wszystkim zasady segregacji odpadów. Główną ideą towarzyszącą powstaniu bajki było przede wszystkim promowanie ekologicznego stylu życia i podanie jego zasad w sposób jak najbardziej przystępny.

Autorem książki jest Jarosław Siek, który dotychczas napisał ponad 40 bajek o tematyce regionalnej, m.in. o Kurze Dżamborai z Biłgoraja, Jasiu i Małgosi z Wrocławia, Kocie Mokocie (pierwszym kocie policyjnym na świecie) z Mokotowa, Henryku Chęcimiale i ufoludkach z Katowic. Bohaterami bajki o reprezentacji Polski w piłce nożnej i piłce ręcznej uczynił orły, którym przewodzi dzielny Dziobaldo.

 

Tym razem do rąk najmłodszych czytelników trafi książka o małym Franku z Bełchatowa, i jak przyznaje sam autor, wybór bohatera nie był przypadkowy. - Wybór był oczywisty. Franciszek Rychłowski to jeden z założycieli Bełchatowa, to właśnie dzięki niemu niewielka osada uzyskała prawa miejskie. Dbał, aby miasto rozwijało się prężnie i aby jego znaczenie rosło. Nasz bohater, Franek, także dba o Bełchatów, o czystość i dobrą atmosferę oraz stara się nauczyć mieszkańców proekologicznych zachowań - podkreśla Jarosław Siek.

 

Aby trafić do najmłodszych, magistrat zdecydował się na wydanie bajki. - Głównym motywem książki jest miasto i jego historia. Podczas lektury młody czytelnik będzie miał niepowtarzalną okazję historycznej, i nie tylko, wędrówki po naszym mieście. Przy okazji poruszania kwestii związanych choćby z segregacją śmieci, w książce zaprezentowane są ciekawe i charakterystyczne dla Bełchatowa miejsca. Należy pamiętać o tym, że to właśnie wspólna historia stanowi fundament, na którym wzniesiony jest gmach naszej świadomości lokalnej - wyjaśnia wiceprezydent Bełchatowa, Łukasz Politański.


Bajka o małym Franiu powstała na zlecenie Zespołu ds. Zarządzania Gospodarką Odpadami Komunalnymi. Jak mówi jego koordynator, Mariola Robaszek - Zając, książka powstała nie tylko z ustawowego obowiązku prowadzenia działań edukacyjno - informacyjnych. - Chcemy zwiększyć świadomość tego, jak prawidłowo postępować z odpadami, aby nasze miasto było czyste i przyjazne, aby nie powstawały w nim tzw. dzikie wysypiska śmieci. Żeby zacząć dbać o środowisko nie trzeba wielkich działań i projektów, wystarczą małe kroki, jak choćby odpowiednia segregacja odpadów.


Bajkę "Jak mały Franek dbał o Bełchatów" jako pierwsi dostaną studenci Uniwersytetu Pierwszego Wieku, którzy dziś oficjalnie zainaugurują nowy rok akademicki.. Niebawem książkę dostaną uczniowie klas pierwszych bełchatowskich szkół podstawowych podczas uroczystego pasowania. W sumie do najmłodszych mieszkańców Bełchatowa trafi tysiąc egzemplarzy książki o Franku i zasadach selektywnej zbiórki odpadów.

 


Poniżej przypominamy zasady selektywnej zbiórki odpadów obowiązujące w Bełchatowie.

 

Zabudowa wielorodzinna

 

Zabudowa jednorodzinna

 

Przypominamy, że od stycznia 2019 roku w Bełchatowie zaczną obowiązywać nowe zasady segregacji odpadów komunalnych. Pod zamieszkanymi budynkami w Bełchatowie staną pojemniki na śmieci w czterech kolorach: niebieskim, zielonym, żółtym i brązowym. Do każdego z nich trafią inne odpady. Dzięki  zmianom, zdaniem resortu środowiska, więcej surowców będzie można poddać recyklingowi. Więcej o zmianach TUTAJ.

 

AP

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl