Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

31 marca rozpocznie się rekrutacja do miejskich przedszkoli w Bełchatowie. Na dzieci czeka ponad 320 miejsc. Od września oferta bezpłatnych zajęć dodatkowych w placówkach będzie jeszcze bogatsza.

 

Rodzice będą mogli zapisywać dzieci do dziewięciu miejskich przedszkoli od 31 marca do 21 kwietnia. Jeśli nie będzie kompletu, ogłoszona zostanie rekrutacja uzupełniająca.  Na maluchy czekają 283 miejsca. Jeśli będzie taka potrzeba, uruchomione zostaną, gotowe obecnie, oddziały w Przedszkolu nr 6. Wówczas do dyspozycji będą 323 miejsca. Od września Szkoła Podstawowa nr 9 korzystać będzie także z budynku szkoły przy ul. Edwardów, to daje miastu dodatkowo możliwości utworzenia oddziałów przedszkolnych w budynku na os. Dolnośląskim 204a. - Nie ma najmniejszych obaw, że w miejskich przedszkolach zabraknie miejsc – zapewnia Elwira Antońska, dyrektor wydziału oświaty Urzędu Miasta Bełchatowa.

 

W placówkach miasta jest w tym roku 1246 dzieci (54 oddziały). O deklaracje, czy we wrześniu dzieci pójdą do szkół, czy zostaną w zerówkach w przedszkolach, zapytano rodziców. Według tych danych do zerówek w szkołach podstawowych odejdzie 115 dzieci. 142 siedmiolatków pójdzie do klas pierwszych.

 

 

- Nasze przedszkola cieszą się uznaniem wśród rodziców, liczba dzieci jest tego najlepszym dowodem – mówi Elwira Antońska. - Mimo tak dużej oferty przedszkoli niepublicznych, w miejskich przedszkolach jest więcej dzieci. Ta liczba wychowanków 1200 – 1300 utrzymuje się od dłuższego czasu. Niewątpliwym atutem naszych przedszkoli jest to, że mają bardzo dobrze wyposażone sale, oferują smaczne, domowe posiłki przygotowywane przez kucharki na miejscu. Opiekę zapewniają dobrze wykwalifikowane przedszkolanki.

 

Przedszkola proponują zajęcia dodatkowe i kółka zainteresowań od matematycznych, artystyczno-plastycznych po ekologiczne i kulinarne. Ponadto jest pomoc logopedy, psychologa i pedagoga. Miasto zapewnia bezpłatne zajęcia z języków obcych dla dzieci pięcio i sześcioletnich.

 

Jak mówi Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa, oferta bezpłatnych zajęć w miejskich przedszkolach nie odbiega od propozycji placówek prywatnych, a od września miasto chce ją jeszcze wzbogacić. - Zależy nam na zapewnieniu odpowiedniej opieki psychologa, pedagoga, logopedy i na pewno takich zajęć będzie więcej – mówi prezydent Mariola Czechowska. - Ale wprowadzimy także inne zajęcia, np. taneczne czy nauki gry w szachy. Myślę, że będzie to ciekawa propozycja i spodoba się rodzicom. Od września chcemy też, aby lekcje języka angielskiego czy niemieckiego objęły wszystkie przedszkolaki. 

 

Miejską ofertę dopełnia propozycja sześciu przedszkoli niepublicznych, które otrzymują od miasta dotację 730 zł na jedno dziecko.  - Jest grupa rodziców, która mimo naszej szerokiej oferty, posyła dzieci do placówek niepublicznych. Cieszymy się, że jest taka możliwość, to duże odciążenie dla miasta. Dotujemy sześć przedszkoli niepublicznych i zapewniamy w nich 974 miejsca. Z 66 procent z nich korzystają dzieci z Bełchatowa.

 

  • W pierwszej kolejności do miejskich przedszkoli przyjmowane są dzieci z rodzin wielodzietnych, wychowywane przez samotnych rodziców, objęte pieczą zastępczą i z rodzin, w których występuje niepełnosprawność. W kolejnym etapie obowiązywać będą kryteria przyjęte przez Radę Miasta Bełchatowa 23 lutego tego roku - zatrudnienie obojga rodziców, odległość od przedszkola (do 3 km) i fakt, że już jedno dziecko chodzi do danej placówki.
     
  • Przedszkolaki mają zapewnione pięć godzin bezpłatnej opieki. Dla dzieci poniżej 5. roku życia opłata za dodatkową godzinę wynosi złotówkę, są też zniżki dla samotnych rodziców (25 proc.), za drugie dziecko w przedszkolu (50 proc.), trzecie i następne (75 proc.). Rodzice sześciolatków są zwolnieni z tych opłat.

 

Co oferują miejskie przedszkola?

 

Przedszkole nr 1 Pod Topolą: zajęcia kompensacyjno-korekcyjne, artystyczno-plastyczne, umuzykalniająco-plastyczne, sportowe, matematyczne, wokalno-teatralne, kulinarne, taneczne, terapia logopedyczna, gimnastyka korekcyjna.

 

Przedszkole nr 2 Akademia Bolka i Lolka: zajęcia logopedyczne, korekcyjno-kompensacyjne, wyrównawcze (matematyczne, grafomotoryczne), kółka plastyczne, małego podróżnika, taneczne, sportowe, recytatorskie.

 

Integracyjne Przedszkole nr 3: gimnastyka korekcyjna, terapia pedagogiczna, logopedyczna, język niemiecki, zajęcia teatralne, taneczne, szachy.

 

Przedszkole nr 4: zajęcia logopedyczne, gimnastyczne, umuzykalniające, plastyczne, koło teatralne, taneczne.

 

Przedszkole nr 5 im. Jana Brzechwy: zajęcia logopedyczne, rytmika, terapia pedagogiczna, gimnastyka korekcyjna, koła logopedyczne, kulinarne, techniczno-plastyczne, sportowe, tańca ludowego, ekologiczne, tańca disco i towarzyskiego.

 

Przedszkole nr 6 im. Marii Kownackiej: zajęcia logopedyczne, gimnastyczne, umuzykalniające, plastyczne, kółka taneczne, teatralne.

 

Przedszkole nr 7 im. Krasnala Hałabały: zajęcia logopedyczne, rytmiczne, plastyczne, teatralne, sportowe, informatyczne, ekologiczne, pedagogiczne.

 

Przedszkole nr 8 Bajkowy Zakątek: zajęcia logopedyczne, kółka matematyczne, plastyczne, teatralne, ekologiczne, taneczne.

 

Przedszkole nr 9: zajęcia plastyczne, teatralne, kółka taneczne, socjoterapeutyczne, eksperymentalne, sportowe, ekologiczne, logopedia, gimnastyka korekcyjna.

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl