Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Kaja Platowska, Emily Giffin, Joanna Jagiełło czy Camilla Lackberg to tylko niektórzy autorzy młodzieżowych bestsellerów zakupionych w ramach ogólnopolskiego programu pn. „Narodowy Rozwój Czytelnictwa”.

Czytelnictwo to znacząca społeczna aktywność w obszarze kultury i dziedzictwa narodowego, dlatego rząd stwarza jak najlepsze warunki do jego rozwoju. Jednym z pomysłów jest wieloletni program pn. „Narodowy Program Czytelnictwa” uchwalony przez Radę Ministrów w październiku 2015 roku. Jego założeniem jest wsparcie bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych.

W Bełchatowie, w programie wzięły udział już cztery gimnazja (PG nr 1, PG nr 4, PG nr 5 oraz SZSO nr 2), które korzystając z dofinansowania uzupełniły zbiory przyszkolnych bibliotek. Biorąc pod uwagę, że celem projektu jest wzmocnienie zainteresowań czytelniczych uczniów, kupując nowe pozycje książkowe kierowano się przede wszystkim tym, aby były to nowości wydawnicze czy pozycje będące wznowieniami cennych książek dla młodzież, w tym beletrystyki oraz pozycji popularnonaukowych. W praktyce realizacja programu rozpoczęła się od konsultacji z uczniami. Co więcej w niektórych szkołach, tak jak to było na przykład w Publicznym Gimnazjum numer 5, uczniowie wraz z bibliotekarkami odwiedzali księgarnie wybierając te książki, po które chętnie sięgną ich rówieśnicy. Aby promocja czytelnictwa wśród naszych wychowanków była naprawdę skuteczna, włączyliśmy młodzież do procesu decyzyjnego. Trzeba pamiętać, że wsparcie finansowe, które otrzymaliśmy ma służyć przede wszystkim uczniom – twierdzi jedna z bełchatowskich bibliotekarek, dodając - Młodzież czyta dużo. Skłonna jestem powiedzieć, że najwięcej. Mimo tego nie powinniśmy zapominać, że wszystkie statystyki zgodnie pokazują, że z roku na rok czytamy coraz mniej. W miarę dorastania mamy coraz mniej czasu na czytanie. Dlatego należy pielęgnować u młodych nawyk czytania ... w końcu to w ich rękach znajduje się przyszłość czytelnictwa.

 

Wszystkie cztery wspomniane gimnazja otrzymały po 12 tysięcy złotych wsparcia. Wkład własny wynosił po 3 tysiące złotych. Na podstawie decyzji Wojewody Łódzkiego realizatorem programu jest Kuratorium Oświaty.

 

Podsumowując warto wspomnieć, że Bełchatów jako jedno z nielicznych miast w Polsce promuje czytelnictwo również poprzez akcję bookcrossingową. Wiosną bieżącego roku z inicjatywy Prezydenta Miasta Bełchatowa i Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej na pięciu przystankach MZK zostały zamontowane regały, które systematycznie uzupełniane są książkami bełchatowskiej biblioteki, jak również prywatnymi zbiorami mieszkańców.


 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl