Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Indeksy rozdane, studia rozpoczęte! W niedzielę, 4 października Prezydent Mariola Czechowska wspólnie z profesorami piotrkowskiej filii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i członkami Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta Starego uroczyście zainaugurowała działalność Uniwersytetu Pierwszego Wieku.

 

Zanim studencka brać odebrała indeksy, na murach Muzeum Regionalnego – będącego siedzibą Uniwersytetu – zawisła tablica informacyjna. Później licznie zebrana młodzież w asyście rodziców złożyła ślubowanie i przy akompaniamencie tradycyjnej studenckiej pieśni Gaudeamus igitur odebrała najważniejszy dla każdego żaka dokument. -Z tej innowacyjnej na skalę regionu oferty edukacyjnej skorzystało czterdziestu młodych bełchatowian. Cieszę się, że inicjatywa Uniwersytetu Pierwszego Wieku spotkała się z tak dużą przychylnością zarówno młodzieży jak i ich rodziców. Jestem głęboko przekonana, że innowacyjny sposób przekazania wiedzy na studenckich wykładach i ćwiczeniach przyczyni się do aktywności tych młodych ludzi. Sądzę, że nikogo nie trzeba przekonywać jak pozytywnie wpłynie to na ich przyszłość – mówiła podczas inauguracji Prezydent Mariola Czechowska.

 

Jak podkreślają wykładowcy program studiów został skonstruowany tak, by nie pokrywał się z programem szkolnym. Przede wszystkim nacisk zostanie położony na historię Polski i regionu. -To ma być studiowanie, nie uczenie się. Studiowanie, czyli pogłębianie wiedzy, rozmawianie o historii i wspólne jej odkrywanie. Staraliśmy się stworzyć program zajęć w taki sposób by sami słuchacze dochodzili do pewnych wniosków, kierowali się intuicją i zadawali nam pytania. A my postaramy się by żadne nie pozostało bez odpowiedzi – wyjaśnia prof. UJK dr hab. Marek Dutkiewicz, Dziekan Wydziału Filologiczno-Historycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego, filia w Piotrkowie Trybunalskim.

Dla wykładowców rozpoczęcie zajęć na Uniwersytecie I Wieku to również wyzwanie, sami podkreślają, że kilkunastoletni słuchacz to z pewnością inny student niż ten dorosły. -Największym wyzwaniem dla nas jest oczywiście ta najmłodsza grupa studentów. To dla nas sprawdzian czy tą ciekawą historię będziemy potrafili przekazać w taki sposób, aby rozpalić zainteresowanie tym przedmiotem. Mamy pełną świadomość, że w tym przypadku nie będziemy mogli przeprowadzić „suchego” wykładu, po którym powiemy: „doczytajcie sobie, sprawdźcie...” . Tym najmłodszym trzeba dokładnie od przysłowiowego „A” do „Z” wyłożyć – mówi dr hab. Jacek Bonarek, Prezes Piotrkowskiego Bractwa Akademickiego im. Zygmunta Starego.

 

Pierwsze zajęcia Uniwersytetu I Wieku ruszają w czwartek, 10 października. Przed słuchaczami podzielonymi na trzy grupy wiekowe cztery semestry wykładów i ćwiczeń. Każdy niespełna półroczny czas nauki zakończony będzie quizem wiedzy.


mj
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl