Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Od 1 września br. uczniowie klas pierwszych szkół podstawowych skorzystają z bezpłatnych podręczników „Nasz elementarz”. Nieodpłatne będą też ćwiczeniówki i książki do języka obcego.

 

Zgodnie z tzw. ustawą „podręcznikową” tegoroczne pierwszaki rozpoczną naukę z kompletem darmowych książek i ćwiczeń przeznaczonych do obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego. Wyposażenie szkół w podręcznik do edukacji polonistycznej, matematycznej, przyrodniczej i społecznej zapewnia Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dyrektorzy bełchatowskich podstawówek już złożyli zamówienia na dostarczenie 925 egzemplarzy elementarza, w tym 5 dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. Co ważne, podręcznik w całości finansowany będzie z rządowych pieniędzy, dzięki czemu rodzice nie pokryją żadnych kosztów. „Rok szkolny 2014/2015 jest przełomowy. W tym roku uczniowie klas pierwszych podręczniki i materiały edukacyjne dostaną w szkołach. Te podręczniki według założeń mają służyć trzem kolejnym rocznikom” – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty bełchatowskiego Urzędu Miasta, dodając, że zakup książek nie pomniejszy subwencji, a samorząd też nie dokłada do tego swoich pieniędzy.

 

Dodatkowo, na każdego ucznia pierwszej klasy z budżetu państwa zostanie przeznaczona dotacja na zakup podręcznika do języka obcego oraz na zakup ćwiczeń. Dofinansowanie przeznaczone na jednego ucznia wyniesie 75 zł - 25 zł na podręcznik z języka obcego i 50 zł na materiały ćwiczeniowe. W oparciu o informacje uzyskane od dyrektorów miejskich szkół podstawowych Prezydent Miasta Bełchatowa złożył do wojewody wniosek o udzielenie dotacji celowej w wysokości blisko 65 tys. zł. na zakup podręczników do nauki języka obcego i materiałów ćwiczeniowych. Obowiązek ich zakupu będzie po stronie dyrektorów szkół. W odróżnieniu od elementarzy, materiały – książki do języka i ćwiczenia wybiorą zespoły nauczycieli z poszczególnych szkół.

 

Elementarze i książki do nauki języka będą gromadzone w bibliotece szkolnej i wręczane uczniom na zasadzie wypożyczenia. Ćwiczeniówki mają być przekazywane uczniom na rok szkolny bez obowiązku zwrotu.

 

Zgodnie z nowelizacją ustawy o oświacie docelowo od 2017 r. wszyscy uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli zapewnione darmowe podręczniki służące realizacji treści programowych obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, które będą własnością szkół.

 

 

Autor: AR

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl