Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności

joombig banner rotation images

Menu

Miasto wspiera osoby niepełnosprawne, w tym dzieci i młodzież. Od 1 września w miejskich placówkach oświatowych powstaną kolejne oddziały integracyjne na poziomie klas pierwszych.


Prezydent Miasta Bełchatowa dba o edukację dzieci i młodzieży niepełnosprawnej. Zbliżający się rok szkolny 2014/2015 będzie kolejnym, w którym szkoły prowadzone przez Miasto Bełchatów zapewnią uczniom niepełnosprawnym możliwość kształcenia w integracji z ich pełnosprawnymi rówieśnikami. Wszystko dzięki oddziałom integracyjnym tworzonym w bełchatowskich placówkach oświatowych.

 

W minionym 2013/2014 roku w szkołach podstawowych (SP nr 1, 8 i 13), gimnazjach (PG nr 1 i 5) i w III LO funkcjonowało 19 oddziałów integracyjnych. Tworzyły one warunki do nauczania, wychowania i opieki na wszystkich etapach kształcenia dla 66 uczniów. Niepełnosprawnym przedszkolakom Miasto proponowało 5 oddziałów w Integracyjnym Przedszkolu Samorządowym nr 3 oraz integracyjne klasy zerowe w Szkołach Podstawowych nr 8 i 13. Z tej formy kształcenia skorzystało 35 niepełnosprawnych wychowanków przedszkoli.

 

W odpowiedzi na potrzeby środowiska lokalnego prezydent Marek Chrzanowski wyraził zgodę na utworzenie nowych oddziałów integracyjnych w roku szkolnym 2014/2015 na poziomie klas pierwszych w SP nr 1, 8 i 13 oraz PG nr 1. Najprawdopodobniej oddział integracyjny na poziomie klas pierwszych powstanie również w III LO w SZSO nr 2. Tradycyjnie oddziały przedszkolne funkcjonować będą w IPS nr 3.

 

Oddziały integracyjne to bardzo dogodna i coraz bardziej popularna w Bełchatowie forma kształcenia uczniów niepełnosprawnych. Objęci nią mogą być uczniowie, którzy posiadają aktualne orzeczenie Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej wskazujące na potrzebę edukacji w takiej formie. Oddziały liczą od 15 do 20 uczniów, wśród których 3 do 5 to uczniowie niepełnosprawni. Nauczanie, wychowanie i opiekę zapewnia w takim oddziale dwóch nauczycieli – wiodący, realizujący treści programowe i wspierający, zapewniający pomoc uczniom niepełnosprawnym. Inaczej sytuacja kształtuje się w przedszkolu, gdzie w jednej grupie pracuje dwóch wychowawców podstawowych oraz dodatkowy opiekun.

 

„Wieloletnie obserwacje pokazują, że codzienne partnerskie funkcjonowanie obok siebie uczniów niepełnosprawnych i pełnosprawnych daje wymierne korzyści każdej z tych grup. Niepełnosprawni starają się dorównać swym zdrowym kolegom a pełnosprawni uczą się empatii, tolerancji, akceptacji, opiekuńczości i odpowiedzialności” – mówi Elwira Antońska, dyrektor Wydziału Oświaty w bełchatowskim Urzędzie Miasta.

 

W Bełchatowie podejmowany jest szereg działań, których celem jest stworzenie osobom niepełnosprawnym warunków do rozwoju i udziału w życiu społecznym na równi ze sprawnymi mieszkańcami. „Konsekwentnie wspieramy osoby niepełnosprawne oraz ich stowarzyszenia m.in. poprzez tworzenie klas integracyjnych, przyjazne autobusy komunikacji miejskiej, likwidowanie barier architektonicznych. Kolejnym udogodnieniem będzie Bełchatowska Karta Rodziny rozszerzona o ofertę wspierającą osoby niepełnosprawne” – mówi Marek Chrzanowski, Prezydent Miasta Bełchatowa.

 

Autor: AR

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

fot. IPS nr 3

Aktualności

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska, Piotr Kurzydlak, Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2021

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl