Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaZaśpiewali piosenki z historią Warszawy w tle

Zaśpiewali piosenki z historią Warszawy w tle

Podczas koncertu usłyszeliśmy piosenki żołnierskie w nieco rockowym brzmieniu Podczas koncertu usłyszeliśmy piosenki żołnierskie w nieco rockowym brzmieniu

 

Renata Przemyk, Natalia Niemen, Darek Malejonek – to tylko część gwiazd, które wystąpiły podczas premierowego koncertu „Warszawa – Miasto Nieugięte” w bełchatowskich Gigantach Mocy. Muzycznej opowieści o walczącej Warszawie wysłuchała młodzież, a także samorządowcy. Wśród nich, m.in. prezydent Mariola Czechowska, wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk, łódzki kurator oświaty Waldemar Flajszer i marszałek senior Antoni Macierewicz, pod patronatem którego realizowany jest cały projekt.

 

Jego celem było upamiętnienie i przypomnienie historii Warszawy w okresie II wojny światowej. Jak niezwykłym miastem jest i była Warszawa, nie tylko jako symbol oporu wobec niemieckiego terroru, ale przede wszystkim serce naszego kraju. Warszawa w okresie II wojny światowej to nie tylko miasto cierpienia, ale przede wszystkim miasto bohaterów. W ramach projektu przeprowadzane były lekcje dla młodzieży, były też konferencje dla nauczycieli. Jego realizatorem była Fundacja Towarzystwo Projektów Edukacyjnych wspólnie z Łódzkim Kuratorium Oświaty.  

 

Koncert „Warszawa – Miasto Nieugięte”, to kolejna część wspomnianego projektu. W środę, 9 listopada na scenie bełchatowskich MCK PGE Gigantów Mocy wystąpili: Darek Malejonek, Renata Przemyk, Natalia Niemen, Marika, Ania Szafraniec i Ola Nowak (zespół „Dziewczyny”), Mona, Lilu, Damian Ukeje, Tomasz Mackiewicz, Tomasz Drozdek T.Etno, Kacper Popek. W ich wykonaniu można było usłyszeć, m.in. piosenki powstańcze i żołnierskie.

 

– To fantastyczny projekt, realizowany z udziałem setek dzieci i młodzieży. Bardzo cieszymy się, że zakończenie tego projektu, ten drugi etap, czyli fantastyczny koncert odbył się właśnie u nas, w Bełchatowie. Myślę, że to dla nas wielki zaszczyt. Wielki szacunek dla organizatorów, że w lekki i przyjemny sposób, przedstawiają młodzieży historię naszego kraju – powiedziała Mariola Czechowska, prezydent Bełchatowa.

 

W podobnym tonie wypowiadał się także Prezes Fundacji Towarzystwo Projektów Edukacyjnych Paweł Zarzycki, który zaznaczył, jak ważny jest to projekt w kontekście edukacji patriotycznej. – Bardzo nam zależy, aby przede wszystkim młodzież, ale także dorośli, byli dumni z tego, że są Polakami. Ten projekt jest dla nas szczególnie ważny, bo Warszawa jest symbolem oporu całej Polski. I rzeczywiście w niej widzimy, jak wielcy potrafiliśmy być podczas wojny. Jestem przekonany, że tę miłość do ojczyzny, jakiej dowód dali chociażby powstańcy warszawscy, zachowamy i będziemy mieć także w kolejnych pokoleniach – podkreślił prezes Zarzycki. 

 

ADA/AP

 

warszawa nieugięta 0993