Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Wystawa ma skłonić widzów do refleksji nad istotą niepodległościWystawa ma skłonić widzów do refleksji nad istotą niepodległości

 

Trwają ostatnie przygotowania do wernisażu wystawy „Drogi do wolności”, którą od 4 listopada będzie można oglądać w Muzeum Regionalnym. Na ekspozycji zaprezentowane będą czarno-białe zdjecia rekonstrukcji historycznych, skany wojennych dokumentów i eksponaty z II wojny światowej. Wystawę, którą organizuje Bełchatowskie Towarzystwo Fotogaficzne, honorowym patronatem objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

- Listopad to dla nas, Polaków, wyjątkowy miesiąc, w którym przypominamy sobie cenę wolności. W dobie wojny toczącej sie w Ukrainie ten wymiar nabiera jeszcze większego znaczenia. W związku z tym postanowiilśmy przygotować wystawę wspomnieniową odnoszącą się do odzyskania niepodległości, do czasów wojen, które Polska musiała w swojej historii przejść. Ma ona być też takim przypomnieniem i ostrzeżeniem, że wolność można stracić. Dlatego trzeba ją pielęgnować, dla nas samych, naszych dzieci i wnuków – mówi Andrzej Juchniewicz, prezes Bełchatowskiego Towarzystwa Fotograficznego.


Na ekspozycji, której wernisaż zaplanowano na piątek, 4 listopada, zaprezentowane utrzymane w czarno-białej estetyce zdjęcia wykonane podczas rekonstrukcji organizowanych przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej 84 Pułku Strzelców Poleskich w Bełchatowie, ale nie tylko. - Nawiązaliśmy także kontakt z proboszczem parafii w Opatowie i członkiem Stowarzyszenia Rekonstruktorów Historii Helle Berg, ks. Maciejem Woszczykiem. Będziemy więc mogli zaprezentować kilka zdjęć ze zrealizowanych przez nich rekonstrukcji. Dodatkowo swoimi pracami podzielił sie z nami Andrzej Figarski, który dokumentuje rekonstrukcje historyczne w Muzeum Wsi Kieleckiej. Mamy jeszcze skany dokumentów związanych z II wojną światową. Mam tu na myśli chociażby kartę mobilizacyjną, odznaczenie za udział w wojnie. Poza tym wspólnie z Muzeum Regionalnym przygotowaliśmy ciekawe eksponaty, które z pewnością wzbogacą naszą wystawę – dodaje prezes Juchniewicz.

Wystawę „Drogi do wolności”, którą patronatem honorowym objęła prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska, będzie można zwiedzać do połowy stycznia 2023 roku.

 

AP

 

Plakat promujący wystawę Plakat promujący wystawę "Drogi do wolności"

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl