Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W otwarciu wystawy udział wzięli wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politańskii wicemarszałek Zbigniew ZiembaW otwarciu wystawy udział wzięli wiceprezydent Bełchatowa Łukasz Politańskii Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba

 

„First to fight – Polacy na frontach II wojny światowej” – to tytuł wystawy, która otwarta została w bełchatowskim Muzeum Regionalnym. Ekspozycja łódzkiego oddziału IPN, do której zwiedzania zaprasza prezydent Mariola Czechowska, będzie czynna do połowy kwietnia.


Na kilkudziesięciu planszach przedstawiony został fenomen największej konspiracyjnej armii, jaka powstała podczas II wojny światowej. Autorzy ekspozycji prześledzili losy Polaków działających w kraju, ale też na obczyźnie, gdzie walczyli u boku żołnierzy brytyjskich, amerykańskich, kanadyjskich, australijskich, francuskich, nowo zelandzkich i południowo afrykańskich. Pokazano także dzieje tych, którym przyszło walczyć pod dowództwem radziecki, w formacjach wojskowych Związku Sowieckiego.

 


- Po kampanii 1939 roku, kiedy wydawało się, że wszystko jest już stracone, okazało się, że ten duch, który widoczny był nie raz – takimi pięknymi przykładami są chociażby zrywy niepodległościowe XIX wieku – on nadal w tym narodzie tkwił. Polacy robili wszystko, żeby różnymi drogami doprowadzić do kolejnego już wskrzeszenia Rzeczypospolitej – mówi Łukasz Politański, wiceprezydent Bełchatowa. – Ta wystawa ukazuje właśnie te drogi - drogi II wojny światowej. Pokazane są tutaj różne fronty, na których Polacy walczyli, by osiągnąć cel nadrzędny, czyli wolną i niepodległą Polskę. A tych frontów było naprawdę wiele. Można tutaj m.in. poznać historie bitew o Narwik, Monte Cassino czy Tobruk, a także dowiedzieć się sporo o Dywizjonie 303. Są tutaj również informacje na temat działalności polskiego podziemia, o której niewiele się mówi, jak chociażby o wywiadzie, kontrwywiadzie, łamaniu niemieckich szyfrów, czyli o tym wszystkim, co wpisuje się w ogólny charakter polskiego czynu zbrojnego – dodaje wiceprezydent Politański.


O tym, jak ważne są takie wystawy, mówił podczas otwarcia ekspozycji Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Zbigniew Ziemba. – Musimy cały czas te informacje powtarzać, przypominać i docierać z nimi do młodzieży. O ile osoby w wieku dojrzałym informacji historycznych będą szukały w sposób świadomy, to młodzież w wielu sytuacjach i przypadkach takie informacje musi otrzymywać niejako przy okazji. Przy okazji, ale intencjonalnie – dodaje wicemarszałek Ziemba.


Wystawę „First to fight – Polacy na frontach II wojny światowej” przygotował Oddział Instytutu Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Łodzi. Ekspozycję w Muzeum Regionalnym będzie można zwiedzać do 10 kwietnia.

 

AP

 

Ekspozycja to kilkadziesiąt plansz poświęconych Polakom walczacym na frontach II wojny światowejEkspozycja to kilkadziesiąt plansz poświęconych Polakom walczacym na frontach II wojny światowej

 

Wystawę :Wystawę będzie można zwiedzać w Muzeum Regionalnym do 10 kwietnia

 

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl