Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaWielkanocne warsztaty w muzeum regionalnym

Wielkanocne warsztaty w muzeum regionalnym

Artystki ludowe nauczą dzieci tradycyjnego ozdabiania pisanekArtystki ludowe nauczą dzieci tradycyjnego ozdabiania pisanek; fot./ archiwum

 

Wielkanoc coraz bliżej. Jak co roku w okresie przedświątecznym Muzeum Regionalne zaprasza dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli na wielkanocne warsztaty. Będzie można m.in. własnoręcznie zrobić tradycyjną pisankę, a także poznać świąteczne zwyczaje.

Wielkanocne warsztaty w Muzeum Regionalnym to już tradycja. Uczestniczące w zajęciach dzieci mogą wówczas poznać tradycje i obrzędy związane z tym największym w religii chrześcijańskiej świętem. I to nie tylko te regionalne, ale także te kultywowane w różnych częściach Polski i świata. Podobnie będzie i w tym roku. W muzealnej ofercie nie brakuje różnorodnych warsztatów, prezentacji multimedialnych i wykładów.

– Dzieci poznają podstawowe terminy związane z Wielkanocą i wiosenne zwyczaje ludowe. Dowiedzą się chociażby czym się różni jajo wielkanocne od pisanki i kraszanki. Ponadto wyjaśnimy, czym jest święconka, co symbolizuje wielkanocny baranek, a także jaka jest różnica między śmigusem a dyngusem – tłumaczy Magdalena Marciniak–Darda, etnograf w Muzeum Regionalnym w Bełchatowie. – Dodatkową atrakcją będzie możliwość kupna tradycyjnych ozdób wielkanocnych przygotowanych przez artystki ludowe z Bielowic i Komornik. Będzie to prawdziwe rękodzieło, a konkretnie pisanki opoczyńskie, palemki wielkanocne i serwetki – dodaje Magdalena Marciniak–Darda.

Zajęcia prowadzone będą między 27 marca a 5 kwietnia. Grupy zainteresowane udziałem w lekcjach można zgłaszać do końca marca. Zapisy prowadzone są w sekretariacie Muzeum Regionalnego w Bełchatowie przy ul. Hellwigów 11 oraz telefonicznie – wystarczy zadzwonić pod numer 44 633 11 33.

 

Szczegółowy opis poszczególnych zajęć, ich terminy oraz koszt

 

1. Pisanki opoczyńskie

 

Warsztaty z artystkami ludowymi z Bielowic. Dzieci przynoszą ze sobą jajko ugotowane na twardo, najlepiej o jasnej skorupce, na którym naniosą tradycyjne wzory pisakiem opoczyńskim. Następnie jajeczka zostaną ufarbowane. Reszta materiałów – na miejscu.

 

Prowadząca: Bożena Dulnikiewicz,
Czas trwania: około 60 min.,
Minimalny wiek uczestników: 6 lat,
Termin: 27 i 28 marca 2023 r.,
Godzina: 9.00, 10.00, 11.00, 12.00 i 13.00.,
Koszt: 6,00 zł/osoba.

 

2. „Ja nie biję, wierzba bije, palma bije, nie zabije…”

 

Warsztaty tworzenia tradycyjnej palmy poprowadzi artystka ludowa z Komornik – Wanda Pilch, mająca wieloletnie doświadczenie w tworzeniu ludowych ozdób świątecznych. Do stworzenia tradycyjnego symbolu Niedzieli Palmowej potrzebne są gałązki wierzbowe, bukszpan, kolorowe kwiaty i bibuła. Uczestnicy wszystkie materiały otrzymają na miejscu – w tym przygotowane własnoręcznie przez artystkę kwiaty, a gotową palmę zabiorą do domu.

 

Prowadząca: Wanda Pilch
Czas trwania: około 60 min.,
Wiek uczestników: od 10 lat,
Termin: 30 marca 2023 r.
Godz. zajęć: 9.00, 10.00, 11.00 i 12.00,
Koszt: 9,00 zł od osoby.

 

3. „W wielkanocnym koszyczku”

 

Podczas zajęć dzieci poznają zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Lekcja zakończona wykonaniem prostej pracy plastycznej. Zajęcia skierowane do przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3.

 

Prowadząca: Ida Sidorczuk.
Czas trwania: około 60 min.
Termin: 3 – 5 kwietnia2023 r.
Godziny: 9.00, 11.00.,
Koszt: 4,00 zł/osoba.

 

4. „Wiosenne obrzędy ludowe”

 

Podczas prezentacji multimedialnej uczniowie zostają wprowadzeni w tematykę tradycyjnych wielkanocnych obrzędów ludowych. Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych klas 3-8.

 

Prowadzący: Marcin Uss.
Czas trwania: około 50 min.
Termin: 3 – 5 kwietnia2023 r.
Godziny: 9.00, 11.00.,
Koszt: 4,00 zł/osoba.

 

5. „Wielkanoc na świecie”

 

Lekcja przybliża obrzędy i zwyczaje wielkanocne kultywowane w różnych częściach świata. Zajęcia skierowane do uczniów szkół podstawowych klas 4-8.

 

Prowadząca: Magdalena Marciniak-Darda
Czas trwania: około 60 min.
Termin: 3 – 5 kwietnia 2023 r.
Godziny: 9.00, 11.00.,
Koszt: 4,00 zł/osoba.

 

AP

 

Muzealne lekcje poświęcone będą zwyczajom i obrzędom związanym z okresem wielkanocnymMuzealne lekcje poświęcone będą zwyczajom i obrzędom związanym z okresem wielkanocnym