Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 Festiwal Sztuki Jabłka na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnychFestiwal Sztuki Jabłka na stałe wpisał się w kalendarz miejskich wydarzeń kulturalnych

 

Trzy dni wypełnione sztuką, kilkudziesięciu artystów i różne formy artystycznego wyrazu – od malarstwa i fotografii, przez teatr i kino aż do muzyki. Tak wyglądała 6. już edycja Festiwalu Sztuki Jabłka, na który wszystkich bełchatowian zaprosiła prezydent naszego miasta Mariola Czechowska.


W miniony weekend bełchatowianie mogli uczestniczyć w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach. Wszystko zaczęło się kilka dni wcześniej – przedsmak festiwalu można było poczuć podczas warsztatów kulinarnych dedykowanych właśnie jabłku. Pełną parą festiwal wystartował natomiast w piątek, 23 września, w Muzeum Regionalnym, gdzie otwarta została wystawa przeglądowa Pracowni Artystycznej Obraski.

 


- Od samego początku chcieliśmy, aby festiwal stanowił ofertę dla osób, które w tych największych bełchatowskich imprezach szukają czegoś innego. I to jest właśnie nasza odpowiedź na te potrzeby. Wychodzimy ze sztuką poza instytucje kultury, zapraszamy mieszkańców do udziału w ulicznych spektaklach, warsztatach i koncertach. Promujemy lokalnych artystów, ale nie tylko. Pokazujemy różne oblicza sztuki, często tej spoza głównych nurtów. I ta formuła się sprawdza, co pokazuje frekwencja na każdym z festiwalowych wydarzeń – mówi Łukasz Polistański, wiceprezydent Bełchatowa.


Stałym punktem Festiwalu Sztuki Jabłka jest „Jabłecznik Literacki w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej. Tym razem swoją literacką twórczość przybliżyli Alicja Pelczar, Ewelina Dróżdż oraz Rafał Zimny. Z kolei w Miejskim Centrum Kultury mogliśmy obejrzeć spektakl „Pod jabłonią” w wykonaniu bełchatowskiej grupy teatralnej BAT-PKP. Dużym zainteresowaniem cieszył się również teatr uliczny na placu Narutowicza, gdzie aktorzy krakowskiego Kalejdoskopu opowiedzieli historię Don Juana oraz jego poszukiwań prawdziwej miłości.

 

>>> Zobacz fotorelację: FSJ - piątek, 23 września


Przez trzy festiwalowe dni artystycznych propozycji nie brakowało. Owocem warsztatów fotograficznych prowadzonych przez BTF były „Portrety Ewy”. Kochający kino mogli zobaczyć etiudy studentów i absolwentów Łódzkiej Filmówki, a w muzeum można było poznać tajniki projektowania logotypu. Ważnym punktem tegorocznego festiwalu była także zbiórka krwi, w organizację której zaangażowali się bełchatowscy motocykliści.

 

Od samego początku znakiem rozpoznawczym Festiwalu Sztuki Jabłka jest dobra muzyka. Koncerty, które odbywały się w różnych punktach miasta, przyciągnęły miłośników różnych gatunków muzycznych. Nieco starsi mogli przypomnieć sobie wielkie przeboje polskiej muzyki rozrywkowej sprzed kilkudziesięciu lat i wspólnie ze studentami Uniwersytetu Trzeciego Wieku odkryć różne „Kolory miłości”. Nie zabrakło także propozycji dla młodszych odbiorców. Valium Coffe, Marta i Artur Młynarczykowie, Patryk Pietrzak i Pan Jędras na swoje koncerty przyciągnęli zarówno sympatyków alternatywnego popu, reggae jak i dynamicznego rocka.

 

>>> Zobacz fotorelację: FSJ - sobota, 24 września


Podczas Festiwalu obchodziliśmy także jubileusz 15-lecia działalności bełchatowskiej grupy Thrudy. W jubileuszowym koncercie udział wzięli także zaproszeni goście, czyli grupa Messalina i Zakręty. – Zaczęliśmy grać w 2007 roku. Zaczęło się zwyczajnie z miłości do muzyki. Lubimy grać, lubimy tworzyć i śpiewać. Dlatego też robimy to już od 15 lat i zamierzamy przez kolejne – mówił podczas jubileuszu wokalista grupy Thrudy Piotr „Gorzel” Gorzelak.

 

>>> Zobacz fotorelację: FSJ - niedziela, 25 września


Jubilatom życzymy kolejnych wspaniałych lat na scenie, a wszystkich już dziś zapraszamy na kolejną edycję Festiwalu Sztuki Jabłka.

 

AP

 

Wiceprezydent Łukasz Politański gratulował świętujący jubileusz grupie ThrudyWiceprezydent Łukasz Politański gratulował świętujący jubileusz grupie Thrudy

 

Festiwal Sztuki Jabłka - organizatorzy i sponsorzyFestiwal Sztuki Jabłka - organizatorzy i sponsorzy

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl