Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaSpalili marzannę i przywitali wiosnę

Spalili marzannę i przywitali wiosnę

Wszystkie prace konkursowe zostały wystawione w Muzeum RegionalnymWszystkie prace konkursowe zostały wystawione w Muzeum Regionalnym

 

Znamy zwycięzców zorganizowanego przez Muzeum Regionalne „Konkursu na najbrzydszą marzannę”. W zabawie udział wzięły dzieci z bełchatowskich szkół i przedszkoli, które w sumie przygotowały 17 kukieł. Nagrody przyznano w trzech kategoriach. Swoją marzannę przygotowali również pracownicy muzeum, którzy dziś ją spalili i w ten sposób symbolicznie pożegnali zimę.

21 marca przypada pierwszy dzień wiosny. Związany z tym dniem zwyczaj palenia i topienia marzanny jest mocno zakorzeniony w polskiej kulturze. Dziś słomiane kukły przygotowują zazwyczaj najmłodsi i to właśnie do nich skierowany był konkurs zorganizowany przez bełchatowskie Muzeum Regionalne. Udział w nim wzięły dzieci uczęszczające do przedszkoli oraz młodszych klas szkół podstawowych. Ich zadaniem było zrobienie „Najbrzydszej marzanny” i jak mówią organizatorzy, wywiązali się z tego znakomicie. W sumie napłynęło siedemnaście prac, spośród których jury wybrało laureatów.

W kategorii przedszkolaków starszych wygrała grupa „Muchomorków” z PS nr 2. W kategorii dzieci młodszych przyznano trzy nagrody – pierwsza powędrowała do „Smerfoludków” z PS nr 3, druga do „Piratów” z PS nr 3, trzecią zaś przyznano „Kotkom Psotkom” z Niepublicznego Przedszkola „Akademia Uśmiechu”. Jeśli chodzi o klasy 1-3 szkół podstawowych, jury zdecydowało wyróżnić cztery klasy: II c z SP nr 3, II c z SP nr 12, II a z Niepublicznej Szkoły nr 1 oraz III b z SP nr 5.

 

Ze względu na zasady bezpieczeństwa sanitarnego, rytualnego przepędzenia zimy włącznie z paleniem i topieniem marzanny przygotowanej w muzeum dokonali wyłącznie pracownicy placówki.

AP

 

Topienie marzanny to tradycyjne pożegnanie zimyTopienie marzanny to tradycyjne pożegnanie zimy