Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

W 2022 roku biblioteka zyskała ponad 4 tys. nowości wydawniczychW 2022 roku biblioteka zyskała ponad 4 tys. nowości wydawniczych

 

To był bardzo udany, pracowity i aktywny rok. Ze statystyk opublikowanych przez Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną wynika, że w 2022 roku bełchatowianie wypożyczyli o ok. 20 tys. materiałów bibliotecznych więcej niż rok wcześniej. W minionym roku dużym zainteresowaniem cieszyły się także organizowane przez nią wydarzenia kulturalne.


Jak wynika z danych zebranych przez książnicę, w 2022 roku miała ona ponad 7,6 tys. aktywnych czytelników, którzy łącznie wypożyczyli blisko 160 tys. materiałów. Mowa tu zarówno o książkach w formie papierowej, ale także audiobookach, filmach czy czasopismach. To o niemal 20 tys. pozycji więcej niż w roku poprzednim. Wpływ na tak dobre wyniki może mieć nieustannie rozszerzana oferta. W 2022 roku szeroko rozumiany księgozbiór Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej powiększył się o 4215 pozycji.


Okazuje się, że spośród wszystkich czytelników z zasobów bibliotecznych najchętniej korzystali bełchatowianie powyżej 60 roku życia, najrzadziej bibliotekę odwiedzali natomiast czytelnicy w wieku 16-19 lat.

 

Wiemy również, jakie książki cieszyły się największą popularnością wśród wypożyczających. Pierwsze miejsce wśród najczęściej wypożyczanych przez dorosłych tytułów zajmuje „Gdzie poniesie wiatr” Kristin Hannah. Bełchatowianie chętnie sięgali także po „Siedem sióstr” Lucindy Riley oraz „Córkę fałszerze” Joanny Jax. Jeśli zaś chodzi o młodszych czytelników, najbardziej podobały im się trzy książki: „Zezowate szczęście” Jeffa Kinney’a, „Zwariowane wakacje taty Oli” Thomasa Brunstroma i Thorbjorna Christoffersena, a także „Kicia Kocia” Anity Głowińskiej.


Pracowników biblioteki publicznej cieszy także rosnąca liczba korzystających z Platformy Legimi, która zapewnia darmowy, elektroniczny dostęp do ponad 63 tys. tytułów. W roku 2022 z takiej możliwości skorzystało blisko 640 użytkowników, czyli ponad 3-krotnie więcej niż w roku 2021.


Bełchatowska biblioteka publiczna to nie tylko miejsce, gdzie wypożycza się książki. W zeszłym roku zorganizowano mnóstwo wydarzeń, w których udział wzięło ok. 3 tys. uczestników. Praktycznie co miesiąc w placówce można było obejrzeć nową wystawę. Rzeźba, malarstwo, fotografia, wystawy prac uczniów z bełchatowskich szkół – to tylko niektóre z nich. Nie zabrakło także spotkań autorskich. Czytelnicy mieli okazję porozmawiać m.in. z Michałem Rusinkiem – byłym sekretarzem Wisławy Szymborskiej, Ewą Kasprzyk – aktorką telewizyjną, filmowa i teatralną, współautorką książki o swoim życiu „Mił.ość”, Krzysztofem Nowakowskim – podróżnikiem polarnym, autorem książek dla dzieci, a także obejrzeć występ Kabaretu FiFa-RaFa, w którego repertuarze znalazły się skecze o bibliotekarzach, książkach i bibliotece. Nie można także nie wspomnieć o Narodowym Czytaniu w 2022 roku przybrało formę imprezy artystyczno-literackiej, podczas której wspólnie z władzami miasta, bibliotekarzami oraz uczniami III Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza czytano „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Wszystkie wydarzenia w bibliotece relacjonowano m.in. w mediach społecznościowych, w których odnotowano niemal 21 tys. wyświetleń.

 

AP

 

Grafika dot. statystyk biblioteki publicznej za 2022 rokGrafika dot. statystyk biblioteki publicznej za 2022 rok

 

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2023

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl