Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaPoznaj rolę i znaczenie dzikich zapylaczy

Poznaj rolę i znaczenie dzikich zapylaczy

Udział w miejskim programie jest bezpłatnyUdział w miejskim programie jest bezpłatny

 

Masz dziecko w wieku 7-10 lat? Poznajcie razem fascynujący świat owadów zapylających i nauczcie się, jak je chronić. Wszystko w ramach Miejskiego Programu Edukacji Ekologicznej „Mali giganci – dzicy zapylacze w miastach”. Aby wziąć w nim udział, należy wcześniej się zapisać. Zgłoszenia przyjmowane są do końca maja.

 

Szacuje się, że 78 proc. wszystkich gatunków roślin występujących na Ziemi jest owadopylna (w tym ponad 200 gatunków roślin uprawnych). Wiele badań naukowych wskazuje na znaczny spadek populacji owadów zapylających – szacuje się, że w ciągu ostatnich 30 lat sięgający nawet o 75 proc. Co to dla oznacza? Wymieranie owadów negatywnie wpłynie nie tylko na nas ludzi, ale i na pozostałych mieszkańców miast – takich jak ptaki, gryzonie oraz oczywiście na rośliny, które są zapylane przez owady.

W uświadamianiu zagrożeń wynikających ze zmniejszenia populacji owadów kluczową rolę odgrywa edukacja. Dlatego też w Bełchatowie powstał Miejski Program Edukacji Ekologicznej „Mali giganci – dzicy zapylacze w miastach”. Projekt skierowany jest do dzieci w wieku 7-10 lat oraz ich rodziców. Na uczestników czeka mnóstwo ekologicznych atrakcji przygotowanych przez PGE Giganty Mocy. Spotkanie z pszczelarzem, zwiedzanie wystawy fotografii, warsztaty tworzenia poideł oraz świec z wosku pszczelego, a także konkurs na najciekawszy domek dla zapylaczy.

Aby wziąć udział w programie, wystarczy się zapisać. Regulamin wraz z formularzem zgłoszeniowym dostępny jest na stronie Miejskiego Centrum Kultury (https://www.mckbelchatow.pl/). Skan wypełnionego formularza należy przesłać na adres m.guderska@gigantymocy.pl. Projekt przewidziano na 30 par rodzic – dziecko, o udziale decydować będzie kolejność zgłoszeń – a te można przesyłać do końca maja.

Więcej informacji na temat programu „Mali giganci – dzicy zapylacze w miastach”, który dofinansowany jest z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi, można uzyskać pod numerem tel. 44 635 19 20.

 

AP

 

Zgłoszenia przyjmowane są do końca majaZgłoszenia przyjmowane są do końca maja