Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Podczas pikniku będzie można poznać tradycyjne słowiańskie rzemiosła; fot. Muzeum RegionalnePodczas pikniku będzie można poznać tradycyjne słowiańskie rzemiosła; fot. Muzeum Regionalne

 

Pokazy dawnych rzemiosł, sztuki kulinarnej Słowian i wczesnośredniowiecznych walk oraz występy zespołów folklorystycznych – tak zapowiada się „Sierpniowa Spasówka”, na którą wszystkich bełchatowian zaprasza prezydent Mariola Czechowska. Piknik Słowiański organizowanych przez Muzeum Regionalne odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia, w parku Olszewskich.


Duża część prasłowiańskich świąt stanowiła podziękowania i ceremonie dziękczynne dla różnych bóstwa. Miało to związek z traktowaniem przez naszych przodków pór roku niczym istoty boskie. Według pradawnych wierzeń odchodzące lato pozostawiało przeróżne dary. Były to zboża zbierane z pól, owoce z sadów, zwierzęta w latach i ryby w rzekach. Gdy magazyny wypełniły się jedzeniem, dawni mieszkańcy wsi wyrażali swoją radość przez urządzanie zabaw i ceremonii w ramach podziękowań bogom za opiekę, a także prosili o podobną pomoc w roku następnym. I to właśnie do tych słowiańskich tradycji nawiązywać będzie piknik, jaki organizuje bełchatowskie Muzeum Regionalne.


- Będzie to typowo folkowa impreza, w trakcie której chcemy przybliżyć bełchatowianom kulinarną sztukę dawnych Słowian, a także ich tradycje oraz kulturę. Poza tym zależy nam na przybliżeniu historii początków słowiańszczyzny, także na naszych terenach. Pamiętajmy, że tzw. pierwsze pięć minut historii Bełchatowa miało miejsce w XIX wieku, gdy przemysł włókienniczy zagościł tutaj na dobre. Bełchatów rozwijał się bardzo prężnie i szybko właśnie dzięki temu przemysłowi. Dlatego na naszym pikniku staną też stoiska rzemieślnicze, przy których będzie można zobaczyć jak pracuje garncarz i jak się dawniej tkało szaty lniane – opowiada dyrektor Muzeum Regionalnego, Marek Tokarek. – To nie wszystko, co przygotowujemy dla naszych gości. Przede wszystkim będą oni mogli spróbować innych atrakcji, także tych kulinarnych, bo to przecież Spasówki. Nie zabraknie miodów oraz innych tradycyjnych przysmaków i smakołyków, które przygotują specjalnie na tę okazję okoliczne koła gospodyń wiejskich.


Dla miłośników średniowiecznego oręża muzeum ma również kilka interesujących propozycji. W jego uczestnicy będą mogli nauczyć się sztuki dawnej walki. – Będzie można spróbować, jak się machało mieczem dwustronnym i dwuręcznym, który ważył prawdopodobnie kilkanaście kilogramów. Poza tym chętni będą mogli sprawdzić swoje umiejętności strzelania z łuku – dodaje dyrektor Tokarek. Ponadto w programie znalazły się koncerty grup folklorystycznych oraz zespołu Pilczanie.


Piknik Słowiański „Sierpniowa Spasówka” odbędzie się w niedzielę, 21 sierpnia, w parku Olszewskich. Zabawa rozpocznie się o godz. 15:00 i potrwa do 19:00.

 

AP

 

W trakcie W trakcie "Sierpniowej Spasówki" przewidziano degustacje tradycyjnych smakołyków; fot. Muzeum Regionalne

 

Plakat promujący sierpniowy Piknik SłowiańskiPlakat promujący sierpniowy Piknik Słowiański

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl