Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

Budowa bełchatowskiego zagłębia energetycznego spowodowała wysiedlenie kilkunastu wsi; foto: Muzeum RegionalneBudowa kopalni i elektrowni spowodowała wysiedlenie kilkunastu wsi; foto: Muzeum Regionalne

 

Prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska wraz z Muzeum Regionalnym zapraszają do udziału w spotkaniu z mieszkańcami wsi, które kilkadziesiąt lat temu zostały wysiedlone pod budowę kopalni i elektrowni. W najbliższą niedzielę, 23 października, będzie można poznać historię naszego miasta i regionu z punktu widzenia osób, które musiały opuścić swoje rodzinne domy i miejscowości.


Dwa największe bełchatowskie zakłady pracy, czyli kopalnia i elektrownia, powstały na terenie kilkunastu wsi, których mieszkańcy zostali wysiedleni. Mowa m.in. o Kucowie, Stawku, Grabku, Piaskach, Woli Grzymalinie, Rogowcu czy Kamieniu. Część z wysiedlonych zamieszkała w Bełchatowie i to właśnie tu stworzyła „swoje drugie miejsce na ziemi”. W większości byli to ludzie w wielu tzw. produkcyjnym. Sytuacja wyglądała zgoła inaczej w przypadku osób starszych, którym trudno było opuszczać ojcowiznę.

 

W ramach tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa, których hasłem było „Połączeni dziedzictwem”, bełchatowskie Muzeum Regionalne zorganizowało pogadankę na ten temat oraz wycieczkę do wybranych wysiedlonych miejscowości. I to właśnie wtedy narodził się pomysł zorganizowania spotkania, jakie może był okazją do wspomnień, ale nie tylko. Wspomnienia byłych mieszkańców wsi, które zniknęły już z naszego krajobrazu stanowią unikatowe świadectwo ostatnich kilkudziesięciu lat naszego regionu i miasta.


Podczas spotkania, które odbędzie się już w najbliższą niedzielę, 23 października, będzie można także obejrzeć prezentację muzealnych zbiorów dotyczących historii budowy kopalni i elektrowni – map, dokumentów i zdjęć. Przyjść może każdy, kto chciałby poznać historię Bełchatowa i okolicznych miejscowości opowiedzianą z nieco innej, bardziej osobistej perspektywy. Początek spotkania w Muzeum Regionalnym o godz. 15:00.

 

AP

 

Plakat dot. spotkania Plakat dot. spotkania "stracone dziedzictwo - o wysiedlonych wsiach"

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl