Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaOryginalna pieczęć trafiła do muzeum

Oryginalna pieczęć trafiła do muzeum

Pieczęć cechu szewskiego pochodzi z pierwszej połowy XIX wiekuPieczęć, która trafiła do bełchatowskiego muzeum, należała do cechu szewskiego

 

Bełchatowskie Muzeum Regionalne pozyskało wyjątkowy eksponat – pieczęć Urzędu Starszych Zgromadzenia Kunsztu Szewskiego Miasta Grocholice. Pamiątka pochodzi z prywatnych zbiorów, a wykonano ją w pierwszej połowie XIX wieku.

 

 

Jak czytamy na facebookowym profilu placówki, nowo pozyskany eksponat jest może niewielki i na pierwszy rzut oka niepozorny, ale jest kolejną cegiełką wypełniającą naszą przestrzeń historyczną, pełną jeszcze luk i białych plam.

 

Powstanie pieczęci Urzędu Starszych Zgromadzenia Kunsztu Szewskiego Miasta Grocholice datuje się na lata 1816-1837.

 

Ta blisko dwustuletnia pamiątka pokazuje, że w zasobach mieszkańców znajdują się prawdziwe skarby. Często mają one wartość nie tylko sentymentalną, familijną, ale również naukową. Takie pamiątki wzbogacają wiedzę o historii naszego miasta, rzucają światło na mało jeszcze znane obszary dziejowe zarówno Bełchatowa, jak i Grocholic – dziś najmłodszej dzielnicy, kiedyś samodzielnego miasta.

 

Historycy jednoznacznie dowodzą, że od początku XIX wieku w naszym regionie rzemiosło rozwijało się intensywnie. Prym wiedli oczywiście tkacze, ale obok nich działali także szewcy, rzeźnicy, piekarze i cukiernicy, stolarze. Na ogół zrzeszeni on byli w specjalnych organizacjach rzemieślniczych. Podobnie jak w innych miastach cechy, bo to o nich właśnie mowa, stanowiły związek fachowców zajmujących się jednym rzemiosłem. Posiadały one własny statut, organizację, mieli określone tradycje, zwyczaje, a także przywileje. Wszystkie dokumenty stemplowali oryginalnymi pieczęciami. Jedna z nich została właśnie włączona do zbiorów bełchatowskiego muzeum.

 

Placówka zwróciła się też z prośbą do mieszkańców o przejrzenie własnych zbiorów, pudeł ze zdjęciami oraz pamiątkami. Być może znajdą się w nich przedmioty związane z naszym miastem i szerzej regionem. Mogłyby one wzbogacić muzealne zbiory i jako takie zyskać drugie życie.

 

KZB