Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaKreatywna integracja na warsztatach w bibliotece

Kreatywna integracja na warsztatach w bibliotece

Na warsztatach dzieci i młodzież uczyły się m.in. sztuki origami z kołaNa warsztatach dzieci i młodzież uczyły się m.in. sztuki origami z koła

 

Kreatywne, kolorowe i wesołe – tak w kilku słowach można podsumować warsztaty zorganizowane przez prezydenta Bełchatowa oraz Miejską i Powiatową Bibliotekę Publiczną. Zajęcia dla dzieci z niepełnosprawnościami to tylko jedno z działań, które książnica realizuje w ramach projektu „Przystanek Biblioteka – Stacja Blisko”. Na zakup specjalistycznego sprzętu, zajęcia i spotkania integracyjne biblioteka wygrała 42 tys. zł unijnego grantu.

 

– W ramach projektu chcieliśmy nawiązać współpracę z różnymi instytucjami na terenie Bełchatowa, które zrzeszają osoby z niepełnosprawnościami. Cieszymy się, że nasza propozycja spotkała się z tak dużym odzewem. Zainteresowanie prowadzonymi w bibliotece warsztatami było ogromne. Gościły u nas dzieci i młodzież z „Przystani”, „Koniczynki”, uczniowie klas integracyjnych w SP nr 1 i 4, Warsztatów Terapii Zajęciowej i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego. W trakcie zajęć uczyli się m.in. korzystania ze strony internetowej biblioteki, jak odszukać książkę w katalogu, ale były również zajęcia rozwijające ich manualne umiejętności – mówi Ewa Trzmiel, kierownik działu promocji MiPBP w Bełchatowie.

 

W trakcie warsztatów dzieci i młodzież poznały m.in. technikę quillingu, czyli tworzenia ozdób z wąskich pasków papieru zwiniętych w kształt sprężyny, ale także sztukę origami z koła. –Taka integracja jest dzieciom niezwykle potrzebna. Chętnie przychodzą tutaj do biblioteki, na każdym z warsztatów uczą się czegoś nowego. Widać, że są bardzo zadowolone – podkreśla Agnieszka Bereś, nauczyciel Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Bełchatowie.

 

Wspomniane warsztaty to tylko część bibliotecznego projektu, którego głównym celem było zwiększenie dostępności książnicy dla osób z niepełnosprawnościami. Należy wspomnieć, że biblioteka od lat wychodzi naprzeciw potrzebom czytelników z ograniczonymi możliwościami samodzielnego czytania. Osoby niewidome lub słabowidzące mogą wypożyczać książki z dużą czcionką oraz korzystać z prostego w obsłudze czytaka, który umożliwia wgranie i odsłuchiwanie audiobooków. By czytelnicy mieli jeszcze lepszy kontakt z „żywą książką”, placówka została doposażona. W bibliotece pojawiły się nowoczesne lupy optyczne o 5 i 6-krotnym powiększeniu, tablety, pętla indukcyjna dedykowana osobom niedosłyszącym oraz nawigacja „YourWay Plus”.

 

Projekt „Przystanek Biblioteka – Stacja Blisko” zakłada również przeszkolenie przeszkolenie pracowników MiPBP oraz pracowników bibliotek publicznych z terenu całego powiatu bełchatowskiego. Wszystkie działania prowadzone będą do czerwca br.

 

AP

 

Czytak to urządzenie, które pomaga osobom niedowidzącym w czytaniu książekCzytak to urządzenie, które pomaga osobom niedowidzącym w czytaniu książek