Wnioski do pobrania | ePUAP - Załatw sprawę w urzędzie | Kontakt i lokalizacja wydziałów UM | Deklaracja dostępności | Tekst łatwy do czytania (ETR)

joombig banner rotation images

Menu

 W ramach cyklu w Bełchatowie wystąpi Radykalna Orkiestra Patriotyczna; fot./mat. pras. W ramach cyklu w Bełchatowie wystąpi Radykalna Orkiestra Patriotyczna; fot./mat. pras.

 

Prezydent Mariola Czechowska zaprasza do udziału w muzycznym hołdzie dla Marii Konopnickiej i Józefa Wybickiego – Patronów 2022 roku. W ramach projektu #Patroni2022_łódzkie pamięta w MCK PGE Gigantach Mocy wystąpi zespół Radical Patriotic Arkestra. Darmowe wejściówki na koncert, który odbędzie się już w najbliższy piątek, 4 listopada, można odbierać w kasie MCK.


Jak każdego roku, Sejm RP specjalną uchwałą zdecydował o uhonorowaniu wybitnych postaci historycznych, których twórczość, dorobek lub działalność miały szczególną wartość dla polskiej historii, narodowej pamięci i tożsamości. W tym roku są to Maria Konopnicka oraz Józef Wybicki. Z tej okazji Łódzki Dom Kultury przygotował muzyczny projekt, który w niebanalny i nieoczywisty sposób nawiązuje do postaci Patronów 2022 roku. Jednym z partnerów przedsięwzięcia zostało bełchatowskie Miejskie centrum Kultury.


W ramach projektu #Patroni2022_łódzkie pamięta zorganizowany został cykl koncertów odnoszących się do twórczości autora słów hymnu oraz do społecznego zaangażowania przedstawicielki polskiego pozytywizmu. Muzyczna opowieść, którą w Bełchatowie snuć będzie Radical Patriotic Arkestra, ma stać się interesującym komentarzem do współczesności, przechodząc od historii do rzeczywistości dziejącej się tu i teraz. Radykalna Orkiestra Patriotyczna odwołuje się do źródeł kultury chłopskiej, ale umiejscawia swoje utwory w bieżącym kontekście. To komentarze do rzeczywistości „tu i teraz”, zadające pytania o możliwość czerpania z własnych zasobów, o ograniczenia i społeczną percepcję swoich korzeni kulturowych. Na koncercie Radykalnej Orkiestry Patriotycznej zabrzmi muzyka tradycyjna, rodem z Polski, choć nie tylko polska, bo tworzona przez Kaszubów, Ukraińców, Białorusinów czy Żydów.


Artyści wystąpią na scenie Sali teatralno-widowiskowej MCK PGE Gigantów Mocy w najbliższy piątek, 4 listopada. Początek koncertu o godz. 19:00. Bezpłatne wejściówki na to wyjątkowe muzyczne wydarzenie można odbierać w kasach Miejskiego Centrum Kultury.

 

Patronem wydarzenia jest Marszałek Województwa Łódzkiego Grzegorz Schreiber, do udziału w koncercie zaprasza również prezydent Bełchatowa Mariola Czechowska.

 

 Plakat promujący koncert Plakat promujący koncert "#Patroni2022_lodzkie pamieta

 


Miasto Bełchatów

ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów; tel: +48 447335116, +48 447335115; email: um@belchatow.pl
www.belchatow.pl
Wydawca: Urząd Miasta Bełchatowa, ul. Kościuszki 1, 97-400 Bełchatów
Kontakt do redakcji: a.duda@um.belchatow.pl
Zespół redakcyjny: Aleksandra Duda - Andrzejewska, Anna Przydryga, Kryspina Rogowska | Zdjęcia: Piotr Kurzydlak, Adam Michel | Webmaster/Grafik: Tomasz Kałużyński
 

Wszystkie prawa zastrzeżone - belchatow.pl 2022

belchatow.pl | invest.belchatow.pl | decydujemy.belchatow.pl | zobacz.belchatow.pl