Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Święty Jan Paweł II Patron Miasta Bełchatowa

Strona głównaNewsKulturaDzieci zrobią tradycyjne marzanny

Dzieci zrobią tradycyjne marzanny

Konkursowe marzanny muszą być wykonane z ekologicznych materiałówKonkursowe marzanny muszą być wykonane z ekologicznych materiałów

 

Wiosna zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią tradycyjne topienie marzanny. Z tej okazji zapraszamy dzieci z bełchatowskich przedszkoli oraz podstawówek do udziału w konkursie na najbrzydszą kukłę. Prace zbiorowe można przynosić do muzeum regionalnego do piątku, 18 marca. Tego dnia poznamy także zwycięzców zabawy.

Topienie marzanny – słomianej kukły symbolizującej zimę – to jeden z najbardziej znanych i do dziś kultywowanych słowiańskich zwyczajów. Kukła najczęściej robiona była ze słomy, patyków i białego płótna. Czasami zdobiono ją koralami. Jej utopienie w rzece bądź spalenie miało przegnać zimę i przywołać cieplejszą porę roku, czyli wiosnę. Dziś tradycję tę podtrzymują zazwyczaj najmłodsi. I to właśnie do nich bełchatowskie muzeum po raz kolejny kieruje specjalny konkurs. Chodzi o przygotowanie „Najbrzydszej marzanny”, która najlepiej odda wszelkie zimowe zmartwienia i troski.

Zgodnie z regulaminem prace powinny nawiązywać do tradycji ludowej i zmiany pór roku, a zdobienia mogą symbolizować czasy współczesne. Co ważne, wszystkie elementy kukły muszą być odpowiednio połączone. Sama marzanna nie musi zachwycać urodą, najważniejsze jest to, z jakich materiałów będzie wykonana. Preferowane są tylko te naturalne, czyli np. słoma, siano, drewno czy papier. Niedopuszczalne jest natomiast użycie elementów plastikowych i metalowych.

Udział w konkursie mogą wziąć dzieci z bełchatowskich przedszkoli i szkół podstawowych. Przyjmowane będą wyłącznie prace zbiorowe, a każda grupa przedszkolna bądź klasa mogą przygotować tylko jedną marzannę. Kukły należy dostarczyć do siedziby muzeum regionalnego najpóźniej w piątek, 18 marca, do godz.12:00. Tego dnia zbierze się komisja konkursowa i wyłoni zwycięzców. Nazwiska laureatów ogłoszone zostaną na stronie placówki oraz jej profilu facebookowym. Wręczenie nagród planowane jest natomiast w poniedziałek, 21 marca. Wszystkie konkursowe marzanny będzie można oglądać w sali etnograficznej muzeum do 3 kwietnia.

 

Regulamin konkursu znajduje się na stronie muzeum regionalnego w zakładce Aktualności. Szczegółowe informacje na temat zabawy można uzyskać również pod numerem tel. 44 633 11 33.

 

AP